Desatero pro péči o plenky
1) Před prvním použitím plenky vyperte. Maximální sací schopnost bude dosažena po 3-4 praních. Při praní zapínejte suché zipy, aby se do nich nedostala nečistota a jiné vlákna.
2) Při přebalování dbejte na to, aby byla vždy celá plenka překryta svrchními kalhotkami, které zaručují ochranu před vlhkostí. Pokud bude zpod kalhotek vyčuhovat třeba jen kousek plenky, vlhkost tudy může prosáknout na oblečení.
3) Přebalujte své dítě přes den každé 3-4 hodiny. V noci většinou nemusíte přebalovat, případně použijte jednu vkládací plenku navíc. Asi od 3. měsíce budete potřebovat vkládací plenku i přes den, v noci a u starších dětí někdy i dvě. Pokud vlhkost proniká přes svrchní kalhotky, potřebujete další velikost kalhotek.
Za den spotřebujete asi 5-6 plen, prát bude tedy nutné co 2-3 dny, aby měly plenky také čas uschnout. Počítejte s tím, že plenky schnou opravdu poměrně dlouho 24-48 hodin - to závisí na podmínkách sušení.
4) Používejte separační pleny pro zachycení hrubých nečistot, významně Vám to usnadní práci Celulózové jsou vhodné pro kojence s řídkou stolicí, viskózové pro starší děti s tuhou stolicí. Jsou rozložitelné a lze je tedy spláchnout do toalety. Pokud jsou jen počůrané, můžete je vyprat spolu s plenami a opakovaně použít.
5) Použité plenky uchovávejte nasucho v kbelíku s víkem. Nejdéle však 3 dny, potom by se mohla začít tvořit plíseň. Nepříjemným pachům zabráníte použitím pár kapek čajovníkového oleje nebo užitím likvidátoru pachu (viz nabídka). Pro snadnější manipulaci můžete použít do kbelíku síťku na pleny (při praní nechávejte síťku v pračce otevřenou).
6) Plenky perte na 60°C. Lze prát i na 90°C (např. v šestinedělí), ale urychluje se tím jejich opotřebení.
Ani u novorozenců však praní na 90°C není nutností, můžete i v této době prát na 60°C a přidávat do každého praní čistící a desinfekční sůl na skrvrny - součást ekologického pracího programu firmy Ulrich nebo Permon B firmy Missiva.
Používejte prací prostředky, které jsou šetrné jak k pokožce dítěte, tak k životnímu prostředí. Pleny změknou, pokud do posledního máchání přidáte půl skleničky octa. Výborně je také změkčí a provoní Permon M – jedna ze složek ekologicky šetrného pracího programu firmy Missiva. Nikdy nepoužívejte aviváž!!! Ždímejte při max. 1000 otáčkách.
7) Pokud používáte sušičku, zapněte pouze šetrný program. V sušičce se pleny rychleji opotřebí. Případně vypněte sušičku 5 minut před koncem programu a pověste plenky na šňůru (má to účinek aviváže).
8) Skvrny nejlépe odstraníte žlučovým mýdlem – aplikujete ho přímo na skvrny, necháte působit a vyperete. Nebo vlijte žlučové mýdlo přímo do pračky, aniž byste přidávali další prací prostředek. Výborné zkušenosti mám také s obyčejným mýdlem „s jelenem“ – skvrny před praním v pračce přeperu v ruce s pomocí tohoto mýdla, ještě jednou plenku mýdlem pomažu, nechám působit a vyperu.
U silně znečistěných plen posypte namočenou plenu solí na skvrny (firmy Ulrich) nebo Permonem B (Missiva), plenu stočte a nechte působit (nejlépe přes noc, min. však 2 hodiny).
9) Při přebalování svrchní kalhotky střídejte a nechte vyschnout. Nemusíte je prát po každém použití. Většinou je stačí jen krátce propláchnout ve vodě nebo otřít vlhkým hadříkem. Lze je prát v pračce na 60 °C, nepoužívají se bělicí přípravky. Svrchní kalhotky nikdy nepokládejte přímo na topení!!! Násilně neždímejte a nenatahujte, aby se nepoškodila svrchní vrstva. Z hygienických důvodů by se svrchní kalhotky měly vyměnit alespoň jednou za 6 měsíců.
U vlněných kalhotek platí pravidlo – čím méně se perou, tím lépe. Pokud nejsou znečištěné, perte 1x za 2-3 týdny ručně v přípravku na vlnu. Vlněné kalhotky se močí regenerují. Pravidelně 1x za 4-6 týdnů proveďte lanolínovou kůru (použití dle návodu výrobce). Kalhotky jemně vyždímejte v ruce (např. zabalené do ručníku) a nechejte volně uschnout (schnou min. 24 hod.!). Nesušte nikdy na přímém slunci ani na radiátoru.
10) Při dodržení desatera a doporučeného množství 20 kusů plenek na jedno dítě výrobce zaručuje životnost plenek na asi 200 praní = celé plenkové období (2,5 roku). Z vlastní zkušenosti však mohu říct, že při dobré péči vydrží bez problémů i pro druhé dítě.