DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 23.07.2019 08:35:44

... (nejen) pro maminky s ekologickým myšlením

O nošení dětí

O nošení dětí

 

 

Nošení dětí je přirozený způsob života v mnoha kulturách (např. Asie, Afrika). A nejen nošení, ale i pevné zavinování (Indiáni v Severní Americe). Miminka neustále někdo nosí, přenáší, pohupuje. Jak se nosila celých 9 měsíců uvnitř těla své mámy, tak pokračují po porodu dalších mnoho měsíců v nošení na jejím těle. Dostává se jim pevného pouta, naprostého přijetí, pocitu bezpečí a důvěry, jsou tak chráněna před různým nebezpečím.

V Evropě se děti v šátku nosily na venkově ještě za života našich prababiček a šátku se říkalo "chůvka", ve Slezsku „hacka“. V zemích ležících na východ od nás se děti v šátku nosí dodnes (Rumunsko, Ukrajina aj.). Rómové u nás nosili své děti v šátku ještě v minulé generaci.

 

Šátek nebo jiné ergonomické nosítko

moc a moc ocení lidé, kteří: 

- jsou praktičtí a aktivní,

- rádi obětují kousíček svého pohodlí a své energie pro naprostou spokojenost svého dítěte a pro oboustrannou spokojenost ze společných zážitků,

- rádi chodí na procházky do lesa či na túry do hor (případně kamkoli jinam, kam by jim to kočárek nedovolil),

- přemýšlí a zvažují i netradiční řešení různých činností a možností a nebojí se být výjimečnými a pozornost budícími lidmi - pokud jsou přesvědčeni o tom, že nalezli to správné řešení a tu správnou cestu

 

Jak je nošení dětem prospěšné?

Miminka by neměla zůstávat osamocená a jejich pláč bychom měli  brát vážně. Bylo zjištěno, že děti, které byly nošeny alespoň 4 hodiny denně, lépe prospívají jak fyzicky tak psychicky než děti nenošené. Jejich mozek dostává více podnětů než mozek dítěte ležícího v kočárku nebo v postýlce a může se tak lépe rozvíjet. Bývají méně bojácné a méně plačtivé, dříve se osamostatňují.

Nošením si děti cvičí rovnovážný systém a vykazují proto mnohem lepší motorický vývoj (je zcela zbytečná obava, že se dítě nenaučí pořádně lézt či chodit). Bezprostřední blízkost mámy a děťátka napomáhá lepšímu porozumění mezi nimi, máma může lépe pochopit přání a potřeby svého dítěte. Nepřerušené spojení matka-dítě pomáhá miminku rychleji získat denní a noční rytmus. Nošení v šátku velmi prospívá dětem předčasně narozeným či dětem handicapovaným (lehké mozkové dysfunkce apod.). Nošení pomáhá při špatném usazení a vývoji kyčelních kloubů; nejpřirozenější je postavení kyčlí a páteře při nošení na boku.


Nejčastěji se maminky obávají o páteř miminka a svá bolavá záda.

Při správném uvázání šátku nemůže nošení dítěti ublížit!!!

Dítě je v anatomicky správné poloze, jeho záda a páteř jsou podpírány, dítě v šátku "nesedí".

Proti obavám o poškození páteře dítěte existují prosté zkušenosti. Všichni lidé, kteří dnes sedí s poškozenými zády u ortopedů, leželi s velkou pravděpodobností jako miminka jak se slušelo a patřilo na zádech. A všechny Afričanky, které se zvednutou hlavou nosí své děti na zádech, strávily samy své dětství na zádech své matky. Všechny takzvané přírodní národy, které své děti nosí, jsou přece závislé na tom, aby jejich členové byli tělesně zdraví. Je velmi nepravděpodobné, že by pěstovali praktiky péče o kojence, díky kterým by celé řady lidí vyrůstaly s poruchami páteře.

Při pohledu na dítě v šátku se mnoho lidí lekne jeho kulatých zádíček. Kdyby takhle seděl dospělý, měl by skutečně potíže s páteří. Ale tak, jako není třeba křivé nožičky dítěte narovnávat, aby rovně rostly, není třeba narovnávat jeho zádíčka dříve, než se budou narovnávat sama. Dítě 9 měsíců schoulené v mámině břichu se postupně narovnává tak, jak roste síla jeho svalů.

Takto viděno je spíš ležení v postýlce nefyziologické, protože k narovnávání obratlů nedochází díky rostoucí síle svalů, ale díky gravitaci, proti které nemůže dítě v prvních měsících ještě nic dělat.

 

 A co maminčina záda?

Začne-li maminka nosit své děťátko od narození, zvyká si postupně na zátěž nošení. Důležité je střídat polohy při nošení během dne nebo týdne, aby páteř a příslušné svalstvo nebyly jednostranně zatěžovány. Dobré je odkládat dítě na delší nebo noční spánek. Spící dítě můžete ze šátku přesunout do kočárku či do postýlky a odpočinout si. Naučte se při zvedání a vstávání s dítětem v šátku zapojovat více silné svaly stehen než zranitelnější svalstvo zad (při zvedání předmětů ze země si dřepněte s rovnými zády a vstávejte opět s rovnými zády). Do nošení zapojte ostatní členy rodiny.

 

Důležité je vázat šátek pevně, aby bylo dítě co nejblíže vašemu těžišti.

 

Jak dlouho a do jakého věku děti nosit?

Nošení se doporučuje už od narození. Nejlepší je nošení střídat - nechat dítě, ať si také samo hraje a pozoruje okolí z postýlky nebo ze sedátka (dokud se samo nepohybuje). Dopřát mu volný pohyb (koulení, lezení, batolení) pro uspokojení jeho zájmů a brát ho zpět do šátku, pokud projeví touhu být opět nošené. Dítě si samo reguluje délku nošení, která klesá s jeho věkem a motorickými schopnostmi. Při nošení v šátku už od několika týdnů věku miminka mohou nastat i takové situace, že je dítě máminy těsné blízkosti nasyceno a touží po "odložení" do postýlky nebo do kočárku. U starších dětí a batolat se dá šátek s výhodou využít na uklidnění - při růstu zubů, při návalech vzteku, v nemoci apod. Nosit můžete děti do 3 let, příp. do hmotnosti 15 kg.