Zásady správného nošení dětí
Na tomto místě bych se chtěla zastavit u významu věty:
"Při správném uvázání nemůže nošení dítěti ublížit..."
Co to vlastně znamená? Zde jsou základní zásady, jejichž dodržování nás nijak neomezí a přitom jsou předpokladem pro správný vývoj našich potomků.
V děloze bylo miminko schoulené do klubíčka, ke konci těhotenství už ani nemělo prostor, aby tuto polohu změnilo. V dětství teprve páteř projde dalšími změnami a přetvoří se v páteř dospělého člověka. Ta je při pohledu zboku několikrát prohnutá. Toto prohnutí však vzniká postupně shora dolů. Miminko nejprve začne pást koníky, posiluje svaly kolem krční páteře - vzniká první oblouk. Později miminko začne lézt a sedět, posiluje hrudní a zádovou oblast. Nakonec se postaví a tím je utvořen také prohyb v oblasti beder. Nemusíme se tedy obávat, že malé miminko schoulené v šátkové nebo vakové "kolébce" příjde k úhoně. Mírně prohnutá (ale podepřená) páteř je pro něj v prvních měsících života přirozená.
Při nošení v šátku právě ona "schoulená" poloha rozloží váhu těžké hlavičky miminka. Ta by jinak tlačila na páteř, která ještě není dostatečně zpevněná a schopná takový tlak bez úhony vydržet. Samozřejmě musí být záda miminka bezpečně a pevně podepřena jak zezadu, tak i z boku. Pokud budete mít pocit, že je mezi vámi a miminkem volný prostor nebo že se miminko hroutí do stran, je úvaz moc volný a je třeba ho dotáhnout nebo úplně převázat.
Při vertikálním nošení docílíme onoho "schoulení" a podsazení zadečku tak, že miminku pokrčíme a roztáhneme od sebe nožičky, pruhy látky roztáhneme pod stehýnky a zadečkem od jedné podkolenní jamky ke druhé, kolínka by měla být výš než zadeček. Miminko sice bude vypadat jako žabáček, ale bude mít kyčle zajištěné v ideální poloze pro jejich správný vývoj.
Široce roztažené pruhy látky také tvoří pohodlné sedátko. Představte si, jak by bylo pohodlné pro vás, kdybyste celou vahou museli sedět na shrnutých pruzích látky...
A konečně, při nošení malých dětí bychom měli věnovat pozornost také zajištění hlavičky. Úplně malým miminkům musíme podepírat hlavičku šátkem stále, aby nedošlo k náhlému prudkému záklonu. Větší miminka sice vydrží okukovat okolní svět sama déle, ovšem když se unaví, měla by mít také možnost pohodlně si opřít hlavičku. V případě spánku byste jim měli hlavičku zajistit šátkem také.
Hlavní zásady nošení ve vertikální poloze tedy jsou:
- mírně kulatá záda
- podsazený zadeček
- široce roztažené nožičky
- kolínka ve stejné úrovni nebo výš jak zadeček
- zajištění těžké hlavičky
- dostatečně pevné vázání
Ještě na jednu důležitou věc bych zde chtěla upozornit:
Nenoste dítě čelem dopředu - od sebe!
Zejména u klokanek se často můžete setkat s miminky nošenými v poloze čelem od nosiče. Výrobci klokanek takovou možnost nošení předkládají jako výhodu, maminky jsou rády, že je dítě chvíli potichu a že nebrečí, když má krásný rozhled.
I do šátku lze dítě umístit čelem do světa, ale tento způsob nošení není vůbec vhodný. Důvodů je hned několik.
Prvním z nich je to, že se nám takto nikdy nepodaří umístit dítě do fyziologické polohy - nožičky visí dolů, kyčle jsou namáhány namísto toho, aby byly fixovány v optimálním úhlu jako u jiných úvazů. Páteř dítěte má tendence prohýbat se právě naopak než do požadovaného klubíčka. Navíc ji přetěžuje těžká hlavička a ničemu nepomáhají ani ramínka tlačená dozadu pruhy šátku. Nošení čelem dopředu v takto krkolomné poloze v žádném případě není zdravé.
Druhý důved je psychologického rázu. Malé dítě dychtí po vnějších podnětech, potřebuje sledovat okolí, slyšet hlasy ostatních lidí, vidět různě barevná jedoucí auta, cítít nejrůznější vůně a pachy velkoměsta. Když už je toho ale na něj příliš, neumí se od těchto podnětů odtrhnout, je jimi lapeno. Když ho ponesete čelem k vám, zaboří hlavičku na vaši hruď, schoulí se u Vás nebo se pohledem na Vaši tvář jen ujistí o Vaší přítomnosti a o tom, že se nic neděje, že jste také v klidu. Pokud bude čelem od Vás, nic jiného než sledování okolního světa až do usnutí mu šátek neumožní.
A konečně, nošení tímto způsobem nemůže být pro dítě příliš pohodlné. Sedí celou svou vahou na skrčených pruzích v rozkroku. Posadili byste se tak dobrovolně sami?
Navíc když už dítě nemůže udržet hlavičku nebo usne, může mu jen bezvládně spadnout dopředu. Budete mu ji celou dobu držet rukou? Budete hodinu sedět v pololeže na lavičce? Kdyby v tu chvíli bylo miminko čelem k Vám, opřeli byste mu ji o vaše rameno, přikryli byste mu ji šátkem a nerušeně byste pokračovali v procházce.
Jistě se teď ptáte: ale jakto, že všechny fyzioterapeutky a dětští lékaři doporučují při chování dítěte na rukou nošení čelem dopředu v poloze "klokánek"? Nošení na rukou je něco jiného. Tam je dítě schoulené v klubíčku, záda a hlavičky jsou o Vás opřeny a nošení také nikdy netrvá tak dlouho, jako kdybyste vyrazili do města po nákupech.
Jaké jsou tedy alterantivy? Pokud se miminko čelem k Vám dožaduje většího rozhledu, vyzkoušejte úvazy na bok nebo na záda, kde uvidí přes Vaše rameno.
Nenoste však dítě čelem od sebe!
- zpět nahoru -