Výhody a nevýhody nošení dětí
Nošení dětí v šátku nebo jiném ergonomickém nosítku má své nesporné klady, ale může mít také zápory. Při správném způsobu nošení se však množství záporů velmi redukuje a skutečně mnohonásobně převažují ty klady.
JAKÉ JSOU VÝHODY NOŠENÍ NA TĚLE PRO SAMOTNÉ DÍTĚ?
Z neurologického pohledu usnadňuje nošení novorozenců v nosítku adaptaci novorozence na nové - cizí prostředí. Mezi širokou veřejností je známo, že dítě slyší dech a srdeční ozvy matky obdobně, jako je slýchalo před narozením. Cítí vůni specifickou pro matku. Pohyby, které matka vykonává při chůzi, jsou obdobné pohybům, které na dítě působily v době, kdy ještě bylo v pánvi matky.
Těsnost nosítka imituje těsnost a omezený prostor dělohy a skrčená poloha dítěte v něm je obdobná poloze dítěte v děloze.
Dítě je, a to je výhodou hlavně v chladnějších obdobích, zahříváno matkou a zároveň vdechuje v šátku schovaném pod matčinou bundou předehřátý vzduch. Proto není problém, pokud se budete chtít dostat ven s novorozencem i za mrazivého počasí.
-
Rychlejší motorický a citový vývoj
Kojenci, kteří jsou nošeni v šátku, ať na boku, na břichu nebo na zádech, se vyvíjejí lépe, než děti, které největší část dne tráví v postýlce. To platí jak pro motorický, tak pro poznávací a citový vývoj.
-
Správná poloha kyčelních kloubů
Nošení je nejpřirozenější léčebnou pomůckou při vrozené dysplazii kyčlí. Kyčle jsou zajištěné v ideální poloze pro jejich správný vývoj. Nošení miminka ve správné poloze má stejný preventivní účinek jako balení naširoko.
-
Dokonalý rozhled
K rozvoji učení dítěte, jeho zkušeností a orientace, přispívá možnost rozhledu. Oči dítěte nošeného v nosítku vidí více z okolního prostředí. Intenzivní fyzický a zrakový kontakt s matkou přispívá k vývoji citových vazeb, emocionální a nervové rovnováhy. Matka je stále v zorném poli dítěte, nic mu neomezuje obzor. Je tedy možné usuzovat, že nošení přispívá též k rozvoji inteligence dítěte.
Pozorování ukazují, že kojenci, kteří byli alespoň 4 hodiny denně nošeni ve vzpřímené poloze, od třetího týdne života méně plakali než děti z kontrolní skupiny. Navíc vykazovali delší fáze bdění ve spokojené náladě. To všechno znamená výhodu pro vývoj dítěte. Také z kultur, kde jsou děti přednostně nošeny, je známo, že kojenci jsou klidnější a méně často pláčou.
JAKÉ DĚTI MOHOU BÝT TAKÉ NOŠENY NA TĚLE?
* Děti s neurologickými vadami (dětská mozková obrna s hypertonickou či hypotonickou formou, Dawnův syndrom, autismus aj.)
* Děti s ortopedickými vadami (luxace, tj. vykloubení kyčelních kloubů či nerovnoměrný vývoj kyčelních kloubů)
* Děti s poruchami trávicího traktu aj.
* Předčasně narozené děti
V poslední době se začíná využívat nošení dětí i u předčasně narozených dětí. Namísto inkubátoru je jim nabídnuto 24 hodinové nošení přímo na těle matky (tzv. klokankování). Nošené děti přibírají na váze rychleji než děti z inkubátorů a na minimum je u nich snížena možnost náhlé zástavy dýchání. Bohužel tato praxe je spíše prováděna v cizině a naši lékaři se přiklánějí starým osvědčeným metodám.
* Handicapované děti
Stálá stimulace nošených dětí velice prospívá i handicapovaným dětem. Dítě během nošení prochází nenásilnou formou rehabilitačním cvičením. Někdy jsou matky s novorozenci propouštěny do domácí péče a na oddělení neonatologie dochází denně na kontroly.
VÝHODY NOŠENÍ PRO MAMINKU
-
Máma se nemusí zříci všech svých předchozích aktivit (výstavy, dovolená, hory, moře, zahrádka). Dokonce jsem i četla, že některé matky s dítětem v šátku třeba i jezdí na kole či běžkují - je to jen na Vás, nakolik si v různých činnostech věříte, a čeho se odvážíte.... Já například si v našem případě opravdu běžkování s mimčem neumím představit Asi jako vždy i zde platí zásada zdravého rozumu...
-
snadněji se nakupuje a cestuje v dopravních prostředcích
-
největším pomocníkem zůstává šátek v domácnosti - máma nosí miminko a zároveň má obě ruce volné. Toto je jeden z nejsilnějších argumentů, hovořících PRO nošení dětí. Pokud máte dítě, které si Vaši pozornost opravdu žádá v hojné míře, a snažíte se něco udělat jen jednou rukou, zatímco Vám ta druhá pomalu odumírá pod vahou Vašeho drobečka, budete šátku či nosítku jen a jen blahořečit. A co teprve až Vám dítko povyroste a budete ho moci umístit na záda!!! Ta skutečnost, že máte k dispozici opravdu 2 ruce a "břicho" se Vám přemístilo na záda, kde Vás už ani při další spoustě činností neomezuje, ta je prostě úúúúžasná
-
Šátek je víceúčelový - na cestách poslouží jako podložka pro přebalení nebo přikrývka, polštářek v autosedačce, jako stínění proti slunci, když jedete s kočárkem, po pevném uchycení jako závěsná houpačka. Když ho zrovna nepotřebujete, je šátek lehký a praktický na skladování.
NEVÝHODY NOŠENÍ DĚTÍ
Je jich sice podstatně méně, ale pro spravedlivé posouzení je nesmím neuvést.
-
Někteří rodiče nosí své dítě téměř nepřetržitě. Ale dítě i matka potřebují i čas klidu a odstupu.
-
Váha dítěte zatěžuje tělo nosícího (svaly, vazy, páteř). Proto je dobré nosit dítě pravidelně od začátku, aby se vypěstovala kondice.
-
Děti v šátku očekávají, že se budete pohybovat nebo se při stání na místě alespoň pohupovat. Pak budou v šátku klidné a spokojené. Proto je nejlepší vázat si dítě do šátku, když máte nějakou práci, při níž musíte chodit nebo přecházet, nebo když chcete vyrazit ven, aby nošení nebylo samoúčelné.
-
Pozor při velké zimě. Malá miminka je v zimě nejlepší nosit pod zimní bundou. V tom případě mohou být oblečena „normálně“, navíc je třeba dát jen čepičku a ponožky. Nezapomínejte chránit před chladem nožičky dítěte, které nejsou schovány v šátku!
-
Zajímejte se o materiál šátků a jiných pomůcek k nošení dětí. Nesmí obsahovat formaldehyd nebo jiné jedovaté chemikálie.
-
Nevýhodou šátků je to, že se jedná o velmi dlouhé pruhy látky - manipulace s nimi vyžaduje cvik, některé maminky můžou vázání vzdát předčasně.
-
Dlouhé cípy látky jsou také na obtíž pokud vážete v terénu a nechcete šátek ušpinit. V tomto ohledu je praktičtější ergonomické nosítko
ŠÁTEK NEBO KOČÁREK?
Rozhodně nemám v úmyslu přemlouvat všechny maminky k nošení dětí výhradě na těle. Nosítka jsou variantou, kterou můžete zvolit, je-li Vám i miminku příjemná. Některé miminko bude nošení v nosítku milovat a bude v něm usínat bez sebemenších problémů, jsou ale také děti, kterým se možná bude mnohem více líbit v kočárku, kde mají svůj vlastní volný prostor.
Zcela jednoznačná odpověď na tuto otázku neexistuje. Jako v mnoha případech je patrně nejlepším řešením kompromis. Tedy nosit dítě v případě, že to vyhovuje jemu i Vám, nosit ho v situacích, kdy je to praktické, výhodné a kdy na to máte oba náladu.
Například použít šátek či nosítko při vyřizování na úřadech, na nákupech, při cestování MHD, při výletech na místa, kde byste se s kočárkem jen těžko dostali, při různých činnostech v domácnosti či na zahradě... Na klasické procházce v parku pak možná více oceníte kočárek. Pokud jedete někam na celodenní výlet, vemte s sebou obojí! V šátku či nosítku bude dítko čile koukat okolo, v kočárku ho můžete přebalit či nechat protáhnout, pohrát si, spát...
Každopádně nedejte na řeči okolí. Nenechte si nošení rozmluvit, pokud se pro ně rozhodnete, miminko je spokojené a Vy jste přesvědčená, že pro své dítě děláte to nejlepší, co můžete.
Pokud se však Vašemu miminku v nosítku líbit z nejrůznějších důvodů nebude, nenuťte ho a neobviňujte se z toho, že jste něco nezvládla. I dospělí mají pro klidný spánek různé potřeby. Zatímco jeden bude rád usínat v náruči partnera, jiný má rád pro odpočinek svůj vlastní prostor, v němž se mu lépe a svobodněji dýchá.
Zkuste se jen zamyslet nad tím, zda příčina nelibosti Vašeho dítěte netkví někde jinde.
Pokud máte pochybnosti, zda se zrovna Vašemu miminku bude v šátku či nosítku líbit a zda nošení dítěte budete zvládat, máte možnost si šátek vyzkoušet