DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 23.07.2019 08:35:44

... (nejen) pro maminky s ekologickým myšlením

Co ještě budete potřebovat
Co ještě budete potřebovat

při používání pratelných kalhotkových plenek?

 

 

1. Vkládací plenečky

- podstatně zvyšují savost plenky. U některých kalhotkových plen je vkládací plenka dodávána automaticky, u některých je třeba ji zvlášť dokoupit. Je dobré mít 2-4 vkládací plenečky navíc.

U malých dětí (do 3 měsíců) není nutná, pak je její použití závislé na tom, jak moc dítě čůrá. Na noc a na delší procházky je možné použít 2 vkládací plenečky najednou.

 

2. Svrchní kalhotky

Všechny kalhotkové plenky kromě typu All-in-One vyžadují používání tzv. svrchních kalhotek. Ty zabraňují pronikání vlhkosti na oblečení. Vyrábějí se (většinou) v několika velikostech podle hmotnosti dítěte. Odpovídající větší velikost si můžete dokoupit později až podle potřeby.

Od každé velikosti je nutné mít 2-3ks svrchních kalhotek pro střídání. Kalhotky není nutné prát po každém použití, jen se nechají vyvětrat a perou se podle potřeby.

Vlněné a fleecové kalhotky jsou obzvláště vhodné na noc a pro děti s citlivější kůží (jsou prodyšnější než polyesterové).

 

Svrchní kalhotky jsou trojího druhu:

  1. Polyesterové - svrchní plenky se suchým zipem nebo patentkami, vyrobeny z polyesteru s polyuretanovým zátěrem. Jsou velmi elastické a tvarově se dobře přizpůsobují. Hodí se ke všem druhům kalhotkových plenek. Nevyžadují zvláštní péči, mohou se prát v pračce (do 60°C), většinou ale stačí přemáchnout je jen v ruce. Velmi dobře schnou. Pozor – nesušit na radiátoru!

  2. Vlněné - jsou vyrobené z měkoučné kvalitní nekousavé vlny s obsahem přírodního lanolinu. Vlna přirozeným způsobem reguluje vlhkost a zajišťuje maximální prodyšnost. "Nepromokavost" kalhotek zajišťuje lanolin, obsažený ve vlně. Zabraňuje také množení organismů. Jedná se o nejzdravější způsob přebalování, hlavně v horku a pro citlivé děti. Vlna v létě chladí, v zimě hřeje. Vlněné kalhotky vyžadují velmi jemnou péči, perou se v ruce ve vlažné vodě, neždímají se, jen se vymačká voda a suší se ve vodorovné poloze. Schnou velmi dlouho (i 48h). Pokud začnou provlhávat, je nutné provést lanolinovou kúru (nejlepší je namočit je do lanolinové kúry vždy po vyprání).

  3. Fleecové - kompromis mezi polyesterovými a vlněnými kalhotkami. Fleece zadržuje vlhkost, ale umožňuje její odpařování, takže jsou kalhotky velmi prodyšné. Fleece simuluje vlastnosti ovčí vlny, ale nevyžaduje zvláštní péči, lze prát v pračce (40°C). Kalhotky jsou vhodné pro malá miminka, která ještě nesedí, nebo pro větší děti na spaní - pod tlakem můžou kalhotky propouštět vlhkost.

Pleny typu All-in-One (SweetMonkey, POP-IN, 2v1 od ImseVimse) mají svrchní kalhotky integrované, není třeba je zvlášť kupovat.

 

Podle mého názoru a mé zkušenosti jsou svrchní kalhotky položkou, na které se nevyplatí šetřit. Ony v podstatě rozhodnou o tom, zda budete s látkováním spokojeni. Pokud budete mít spolehlivé a přitom prodyšné svrchňáčky, dítko se nepročůrá ani neprokadí, nebudete ho muset neustále převlékat do čistého a suchého oblečení a přitom se mu nezapaří a neoprudí zadeček. 

Když budete chtít ušetřit a koupíte si ty nejlevnější svrchňáčky v supermarketu, budete jen kroutit hlavou nad tím, že ty drahé plenkové kalhotky "nějak nefungují"... Samozřejmě, že by fungovaly, ale potřebují k tomu právě ty kvalitní svrchní kalhotky!!!

Pokud hledáte opravdu tu nejlevnější variantu látkování (i za cenu poněkud menšího komfortu při přebalování), vybavte se čtvercovými a vícevrstvými plenami, ale na svrchňáčcích nešetřete! Ony jsou tou pojistkou, která zachytí to, co samotná plenka chytit nestačí.

A navíc - pokud si vyberete svrchňáčky, které Vám "padnou do oka", budou nejen dobře sloužit, ale budou se Vám také líbit, věřte, že budete svou ratolest přebalovat s opravdovým nadšením.


 

3. Separační plenky

- nejsou nutností, ale výrazně usnadňují práci s jakýmikoliv plenkami. Separační pleny se při přebalování vkládají na látkovou plenku. Jsou z tenkého materiálu, oddělují pokožku děťátka od mokré plenky.

Pro malé kojence jsou vhodnější separační plenky z celulózy, dobře sají řídkou kojeneckou stolici. Pro větší děti jsou pak lepší separačky viskózové – jsou na omak suché, takže chrání zadeček mimča před vlhkostí z plenky.

Usnadňují údržbu pratelných plen tím, že separační plenku lehce spláchnete do záchodu nebo vyhodíte i se stolicí dítěte. Pokud je miminko jen počůrané, separační plenka se dá lehce přeprat (3-4x) a znovu použít. Nejjednodušší je prát separační plenky v pračce společně s látkovými plenami.

Separační pleny z mé nabídky jsou snadno biologicky rozložitelné. Lze si koupit i levné separační plenky, které se prodávají např. v lékárně, ale je třeba počítat s tím, že jsou vyrobeny z materiálu, který není biologicky odbouratelný, je „umělý“ a není tak prodyšný.

 


4. Snappi sponka

- snappi sponka je geniálně jednoduchá pomůcka pro bezpečné a pohodlné upevnění čtvercových plen, složených do některého ze skladů (novorozenecký, na draka), i jiných plenek, nemajících své zapínání (Haipa-daipa).

 


5. Síťka na praní plen

- praktická pomůcka pro snadnější manipulaci s plenkami. Síťku na praní plen můžete vložit do kbelíku na použité plenky, ty vhazovat přímo do ní, pak jen síťku zapnete, plenky přenesete do pračky, v pračce síťku povolíte a vyperete. Jde to samozřejmě i bez ní 

Na základě zkušeností (Petro, díky!) doporučuji používat síťku na praní plen i pro praní separačních plen. I když neperete v síťce plenky samotné, doporučuji v malé síťce prát zvlášť separační plenky - zákaznice zjistila, že se někdy separačky záhadným způsobem můžou dostat až do filtru pračky, kde pak tropí nepěkné věci 

 

 

6. Pytlík na použité pleny

- výborné a elegantní řešení, jak přivézt domů použité plenky z procházky nebo návštěvy. Pytlík na použité plenky se používá i vypadá lépe, než igelitové sáčky a tašky Navíc můžete pytlík na plenky použít třeba i na mokré věci po plavání, počůrané či jinak špinavé oblečení...

 

 

7. Pratelné přebalovací podložky

- ekologická i ekonomická pomůcka pro přebalování na procházce, návštěvě, na cestách i doma. Pokud jste zvyklí používat jednorázové přebalovací podložky, může Vám nákup pratelné podložky ušetřit nemalé množství peněz. Jedna "jednorázovka" příjde přibližně na 10Kč. Spočítejte si, jak rychle se Vám investice do té pratelné vrátí...

Pratelnou přebalovací podložku také velmi oceníte v době, kdy se miminko začíná "mobilizovat" - rádo se rozbalené přetáčí na boky a bříško a zajímá se čile o hračky okolo sebe. Už nejde jen o přebalení, na které Vám stačí přebalovací pult. Jde o volnost pohybu - nejlépe na zemi na hrací dece nebo přikrývce. Dopřejte mu tuto volnost co nejčastěji a nejdéle - velmi to prospěje jeho rozvoji a hlavně jeho spokojenosti

Přebalovací podložku také využijete jako pojistku pro ochranu matrace a prostěradla při přechodu dítka na nočník! U nás jsme používali pro děti jak chránič matrace, tak i přebalovací  podložku. Pokud se totiž dítko v noci počůralo, odstranila jsem jen mokrou přebalovací podložku a ratolest mohla dál v klidu spát ve své posteli na suchém prostěradle. Tedy - pokud před počůráním "neodcestovalo" mimo plochu přebalovací podložky a nepromočilo přímo prostěradlo... wink V tom případě jsem mokrou část postele přikryla suchou podložkou a postel převlékla až ráno wink 

 

 

 

- zpět nahoru -