Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 23.07.2019 08:35:44

... (nejen) pro maminky s ekologickým myšlením

V čem dítě nosit?
V čem dítě nosit?

 

Nabídka nejrůznějších pomůcek pro nošení miminek a dětí se stále rozšiřuje a zdaleka už nejde o boj mezi levnými klokankami a klasickými šátky. Jaké jsou tedy výhody každého z nich a pro jaké maminky s miminky se vlastně hodí?

 

 

ŠÁTEK

 

Pokud chcete jediné nosítko od narození Vašeho dítěte až po jeho osamostatnění, je šátek ideálním řešením. Při dodržování základních zásad nošení v sedě (nožičky pokrčené a široce roztažené od sebe, podsazený zadeček a mírně prohnutá ale podepřená záda) podporují správný vývoj kyčlí a dítěti nijak neškodí.

Výhodou šátku je velké množství úvazů, takže si určitě vyberete úvaz, který je příjemný Vám i potomkovi. Šátek roste s dítětem, je jedno jestli dítě měří 50 nebo 100 cm. Šátek pruží v příčném směru, takže se vytvaruje podle tělíčka dítěte každého věku. Můžete do něj uvázat pevně jak malinkého novorozence, tak tříleté poměrně těžké dítě - třeba do některého úvazu pro nošení na zádech.

Šátek dovoluje těsné uvázání dítěte na Vašem těle, takže zatěžuje Vaše záda co nejméně. Váha je rozložena na obě ramena a pas.

Nevýhodou šátků je jen to, že se jedná o velmi dlouhé pruhy látky - manipulace s nimi vyžaduje cvik, některé maminky můžou vázání vzdát předčasně. Dlouhé cípy látky jsou také na obtíž pokud vážete v terénu a nechcete šátek ušpinit.

 
 

ELASTICKÝ ŠÁTEK

 

Tvarem je totožný s klasickými šátky, ale materiál je z velmi pružné látky. Je velmi příjemné na omak a tím, že se vytvaruje kolem Vás i miminka, je také velmi pohodlný na nošení, nezařezává se. Umístění miminka do něj je pro začínající šátkonosičky většinou jednodušší než do klasických šátků, přestože úvazy jsou naprosto stejné.

Elastický šátek je vynikající především pro nošení nejmenších miminek, které ještě nejsou tak aktivní. Když miminko povyroste a chce v šátku zlobit, je pro něj pružný šátek snadno překonatelnou překážkou. Úvazy na záda tak nejsou příliš bezpečné, navíc pokud je dítě těžší, nelze šátek dotáhnout tak, aby sedělo v ideální výšce. S elastickým šátkem tedy můžete počítat jako s příjemným nosítkem pro několik prvních měsíců Vašeho miminka.

 

 

RING SLING

 

Anglický název označuje kratší šátky, které mají na jednom konci přišité dva kovové kroužky. Při vázání se pak místo vázání uzlu druhý konec provléká těmito kroužky a celý úvaz se tak dotahuje.

Ring sling ale dovoluje jen úvazy na jedno rameno, čímž je náročnější na záda nosící maminky nebo tatínka, pro které může být miminko na nošení brzy příliš těžké. Přestože umožňuje i nošení ve vertikálních polohách, je vhodný spíše pro menší miminka nošená v kolíbkách nebo na boku.

 

 
 

BABYVAKY

 

Vaky jsou polstrovanou a vytvarovanou obdobou ring slingu. Stejně jako v případě ring slingu se dotahuje pomocí spony na jednom konci. Miminko se do kolébkové polohy umísťuje poměrně snadno a maminky si chválí hlavně možnost jednoduše svléknout vak i se spícím dítětem.

Nevýhodou je ale opět zatížení jen jednoho ramene a také nemožnost opravdu pevného připoutání vaku k tělu nosícího rodiče, takže se miminko dříve pronese, a také je třeba ho jistit jednou rukou např. při ohýbání. Stejně jako ring slingy umožňují vaky nošení ve vertikálních polohách, málokterá maminka ale takto větší dítko unese.

 

 

 

MEI TAI

 

Jde o jednoduché asijské nosítko, ve kterém lze nosit děti pouze v sedě. Miminku také nelze zajistit záda tak dokonale jako v šátku, takže je lepší počkat minimálně do doby, kdy miminko drží výborně hlavičku.

Mei Tai vyniká rychlostí vázání a snadným umisťováním dítěte. Látka pod zadečkem je široká, takže má dítě nožičky vždy ve fyziologické poloze. Je velmi skladný, ze stran otevřený, v létě příjemně větrá.

Nevýhodou může být zařezávání popruhů v pase a na ramenou při delším nošení a také jejich délka, která se při vázání dotýká země. I přesto je pro odrostlejší miminka MeiTai dobrým nosítkem na kratší vycházky.

 

 

KLOKANKY

 

Klokanky jsou u nás velmi rozšířené, především kvůli ceně a dostupnosti.

Poznáte je snadno - charakterizuje je zúžení v oblasti rozkroku miminka, což pro něj není ani pohodlné, ani zdravé. Dítě je nošeno defacto tak, že je v klokance zaklíněno za rozkrok, nožičky visí dolů, kyčle nejsou ve správném úhlu a jsou tak zbytečně zatěžovány. Dítě je do "pouzdra" klokanky volně zasunuto, jeho záda nejsou podepřena a téměř volně se kymácí ze strany na stranu. Navíc je ještě častokrát umístěno čelem od matky, což je pozice naprosto nevhodná (Proč? Viz Zásady správného nošení...)

Pokud k tomuto výčtu nedostatků připočítáte ještě naprostou nepohodlnost pro nosiče (neboť dítě v klokance bývá hodně vzdáleno nosičovu těžišti a často dokonce doslova visí nosiči na krku), máte zde sepsánu spoutu důvodů, proč své dítě v takovémto zařízení nenosit wink

 

 

 

ERGONOMICKÁ NOSÍTKA (typu Manduca, Alpino, Ergo, Beco...)

 

Tato nosítka jsou u nás novinkou. Konstrukcí vycházejí z Mei Tai, přibylo jen pohodlnější polstrování v oblasti popruhů a jejich nastavitelná délka tak, že při vázání neplandají. Narozdíl od klokanek nutí miminko mít nožičky ve správné poloze. Umožňují nošení v sedě a jsou vhodná také pro starší a těžší děti, které lze snadno přitáhnout k Vašemu tělu, popruhy se díky polstrování nezařezávají.

Dítě lze nosit vpředu, na boku i na zádech. Nosítka jsou vhodná pro děti s dobrým držením hlavičky - od 3-4 měsíců. Nosítko Manduca je vybaveno integrovanou novorozeneckou vložku, díky které lze v Manduce nosit miminko již od narození. Vložka dítko nadzvedává, upravuje tedy jeho polohu v nosítku, aniž by docházelo k nepřirozenému roztahování nožiček.

Já osobně upřednostňuji nošení novorozeněte spíše v šátku.

Velkou výhodou ergonomických nosítek je jejich pohotovost - rychlost, se kterou do nich lze připoutat dítě. I při nepřízni počasí se nemusíte obávat znečištění nosítka při kontaktu se zemí.

Jako další obrovskou výhodu pociťuji to, že i menší (6-7 měsíční) dítě si v nosítku lze velmi rychle, pohodlně a bez cizí pomoci umístit na záda!!! V šátku lze dítě umístit na záda také, ale vyžaduje to více cviku, zkušeností a odvahy. Případně spolupráci dítětě (již většího).

Velmi praktická a pohodlná je i možnost jednoduše vyjmout a položit spící dítě z nosítka třeba do postýlky nebo kočárku. Ze šátku je toto přemístění poněkud složitější

 
 

Typy nosítek lze různě kombinovat. Zvýrazněné možnosti jsou dle mého názoru nejvýhodnější.

 
tkaný šátek (nejlevnější varianta)
šátek + Mei Tai pro starší dítě
tkaný šátek + ergonomické nosítko
ergonomické nosítko s integrovanou novorozeneckou vložkou
elastický šátek + Mei Tai
elastický šátek + ergonomické nosítko (nejpohodlnější a nejpraktičtější varianta)
elastický šátek + klasický šátek
babyvak + MeiTai
babyvak + ergonomické nosítko
babyvak + klasický šátek
ringsling + MeiTai
ringsling + ergonomické nosítko
ringsling + klasický šátek
 
 

 

TOPlist