Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 23.07.2019 08:35:44

... (nejen) pro maminky s ekologickým myšlením

Ergonomická NOSÍTKA
ERGONOMICKÁ NOSÍTKA
 

Tato nosítka je třeba důsledně odlišovat od bohužel stále hojně rozšířených, ale nezdravých a závadných "klokanek".

Klokanky poznáte snadno - charakterizuje je zúžení v oblasti rozkroku miminka, což pro něj není ani pohodlné, ani zdravé. Dítě je nošeno defacto tak, že je v klokance zaklíněno za rozkrok, nožičky visí dolů, kyčle nejsou ve správném úhlu a jsou tak zbytečně zatěžovány. Dítě je do "pouzdra" klokanky volně zasunuto, jeho záda nejsou podepřena a téměř volně se kymácí ze strany na stranu. Navíc je ještě častokrát umístěno čelem od matky, což je pozice naprosto nevhodná (Proč? Viz zde.)

Pokud k tomuto výčtu nedostatků připočítáte ještě naprostou nepohodlnost pro nosiče (neboť dítě v klokance bývá hodně vzdáleno nosičovu těžišti a často dokonce doslova visí nosiči na krku), máte zde sepsánu spoutu důvodů, proč své dítě v takovémto zařízení nenosit wink

Ergonomická nosítka umožňují ergonomické nošení s dokonalou oporou zad a správným postavením končetin. Dítě je doslova "připlácnuto" na tělo nosiče, které mu poskytuje oporu zepředu, dostatečně široká zádová opěrka zase dokonale podepírá zádíčka dítěte. Narozdíl od klokanky je dítě v ergonomickém nosítku svou polohou "přinuceno" mít nožičky ve správné "M" poloze, která je příznivá pro vývoj kyčlí.

Dítě lze nosit vpředu, na boku i na zádech. Nosítka jsou vhodná pro děti s dobrým držením hlavičky - od 3-4 měsíců. Nosítko Manduca je vybaveno integrovanou novorozeneckou vložku, díky které lze v Manduce nosit miminko již od narození. Vložka dítko nadzvedává, upravuje tedy jeho polohu v nosítku, aniž by docházelo k nepřirozenému roztahování nožiček. Já osobně však přesto upřednostňuji nošení novorozeněte spíše v šátku. Jen ten umí novorozence či malého kojence obepnout a obejmout tak, aby si připadal jako u mámy v bříšku...

Jako další obrovskou výhodu pociťuji to, že i 7-8 měsíční dítě si v nosítku lze velmi rychle, pohodlně a bez cizí pomoci umístit na záda!!! V šátku lze dítě umístit na záda také, ale vyžaduje to více cviku, zkušeností a odvahy. Případně spolupráci dítětě (již většího).

Nosítka jsou vhodná také pro starší a těžší děti, které lze snadno přitáhnout k Vašemu tělu, popruhy se díky polstrování nezařezávají.

Velkou výhodou ergonomických nosítek je jejich pohotovost - rychlost, se kterou do nich lze připoutat dítě. I při nepřízni počasí se nemusíte obávat znečištění nosítka při kontaktu se zemí. Velmi praktická a pohodlná je i možnost jednoduše vyjmout a položit spící dítě z nosítka třeba do postýlky nebo kočárku. Ze šátku je toto přemístění poněkud složitější

Existuje mnoho typů ergonomických nosítek - např. Manduca, Alpino, Ergo, Beco, Patapum, Liliputi...

Vybírat můžete z mnoha barev, materiálů... Zajímejte se ale vždy o kvalitu, zpracování, ergonomičnost! Nosítka stojí nemálo peněz, takže dobře vybrat je důležité. Není také někdy zbytečné podívat se na bazarovou nabídku třeba na mimibazaru nebo aukru, mnohdy tam najdete téměř nepoužívané nosítka za dobrou cenu!

Každopádně ovšem myslete na to, že až příliš nízká cena (za nové i nošené nosítko) je většinou podezřelá... Za každou cenu se nevyplatí šetřit - vždyť v nosítku budete nosit svůj největší poklad!!! :-)

 

 


- zpět nahoru -

TOPlist