DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 23.07.2019 08:35:44

... (nejen) pro maminky s ekologickým myšlením

Typy úvazů šátků

Typy úvazů šátků

 

 

AMBULANTNÍ A POSUVNÝ UZEL

Posuvný uzel umožňuje úvaz dotáhnout nebo povolit, aniž byste jej museli rozvázat. Hodí se pro všechny kolébky, nošení na bok, lze jej použít i pro nošení křížem. Pro ostatní úvazy se doporučuje ambulantní uzel.

UzelPosuvny.gif(5 kb)



Ambulantní uzel je plošší než normální dvojitý uzel. V pevnosti nebo bezpečnosti není rozdíl.

UzelAmbulantni.gif(5 kb)


 

VHODNÝ VĚK PRO JEDNOTLIVÉ ÚVAZY

 

Vázání vhodná pro novorozence

kolébky (všechny varianty, rychlý a snadný úvaz, doporučuji používat pouze u tkaných šátků, pro elastické je podle mě vhodná jen kolébka v kříži s kapsou), POZOR!!! Kolébky nejsou vhodné pro děti s kyčelní luxací!!!

vázání křížem s kapsou (dítě je pevně uvázané na matčině těle, takže se matka může volněji a náročněji pohybovat, výhodné pro děti s kyčelní luxací, doporučuji pro všechny typy šátků),

vázání "klokan" (náročnější úvaz vyžadující cvik, výhodný pro děti s kyčelní luxací, doporučuji používat u tkaných šátků).

 

Vázání vhodná od 3-4 měsíců

vázání křížem (velmi oblíbený a praktický úvaz, bez potíží lze použít i šátek z málo pružné látky).

 

Vázání vhodná od 6 měsíců

vázání na bok (jednoduchý a rychlý úvaz, dítě by už mělo bezpečněji držet hlavičku, lze použít i šátek z málo pružné látky),

vázání na záda "batoh"  (náročnější úvaz vyžadující cvik, doporučuji používat pouze u tkaných šátků, elastický nezajistí dostatečnou pevnost).

 

Vázání vhodné od 12 měsíců

tibetský způsob batohu



 

 

KOLÉBKA I.varianta

 

Je vhodná od narození do několika týdnů (podle velikosti dítěte) pro dobu spánku i bdění. Doporučujeme střídat pravou a levou orientaci úvazu. Úvaz pro tkané šátky, v elastickém byste museli dítě hodně přidržovat.

1 - Šátek zavažte těsně nad kyčlí na posuvný nebo ambulantní uzel.

2 - Uzel posuňte na záda, mezi lopatky, lépe níž než výš. Spodní okraj šátku můžete mírně stáhnout přes rameno dolů. Šátek roztáhněte do šířky.

3-5 - Dítě si položte čelem k sobě jakoby přes rameno. Vsuňte miminku do šátku nejdříve nožky, pak zbytek těla a nakonec hlavičku, která vám bude ležet u ramene, na kterém je šátek upevněn. V bdělém stavu by mělo dítě ležet v šátku bříškem nahoru tak, aby vidělo na váš obličej a na své ruce. Když usne, můžete ho natočit bříškem na vaše břicho, aby vás svými ručkami objalo.

6-7 - Okraj šátku, který podpírá hlavičku, přetáhněte přes rameno.Tím se horní okraj šátku zkrátí a dítěti lépe podepře hlavičku.

kolebka1.gif(12 kb)

zpět na Kolébky

zpět nahoru


 

KOLÉBKA II.varianta

 
Je vhodná od narození do několika týdnů (podle velikosti dítěte). Je to uzavřený (diskrétní) typ úvazu vhodný pro spánek či kojení dítěte. Doporučujeme střídat pravou a levou orientaci úvazu. Úvaz pro tkané šátky, v elastickém byste museli dítě hodně přidržovat.

1 - Šátek zavažte těsně nad kyčlí (šerpa) na posuvný nebo ambulantní uzel. Uzel posuňte na záda, mezi lopatky, lépe níž než výš.

2 - Šátek roztáhněte do šířky.

3-5 - Novorozence si položte na ruku hlavou k lokti (pokud je dítě již větší, tak čelem k sobě a jakoby přes rameno) a vsuňte ho do šátku napříč.

6-7 - Horní okraj šátku, který popírá hlavičku, přetáhněte přes rameno - pozvednete tak dítěti hlavičku. V bdělém stavu by mělo dítě ležet v šátku bříškem nahoru tak, aby vidělo na váš obličej a na své ruce. Když usne, můžete ho natočit bříškem na vaše břicho, aby vás svými ručkami objalo.

A Pohled zezadu.

B-D Po uvázání šátku do šerpy můžete také šátek rozložit na stole, položit do něj dítě a pak pod uzlem provléct rameno. Pak pokračujte podle obrázků 5 – 7.

E Horní okraj šátku kolem hlavičky můžete přeložit (asi 10 cm) a vytvořit tak zpevněný lem. Přebytky látky za uzlem můžete převést dopředu a svázat na další uzel.

 

kolebka2.gif(21 kb)

zpět na Kolébky

zpět nahoru


 

KOLÉBKA III.varianta

Je vhodná od narození do několika týdnů. Váha dítěte při tomto vázání je rozložena na obě ramena, hodí se lépe pro těžší novorozence. Je to uzavřený, diskrétní typ úvazu, vhodný pro spánek či kojení dítěte. Úvaz pro tkané šátky, v elastickém byste museli dítě hodně přidržovat.

1 - Šátek si přehoďte přes ramena dozadu, vpředu spusťte smyčku přibližně k vašemu břichu. Jeden konec šátku by měl být asi o 20 cm delší než druhý.

2-3 - Vzadu šátek překřižte, delší konec šátku veďte vpředu kolem pasu a pak oba konce na boku svažte.

4 - Šátek vpředu roztáhněte do šířky.

5 - Položte si miminko na předloktí hlavou k lokti a vsuňte ho do šátku. Uložte miminko tak, aby leželo bříškem nahoru.

6-7 - Přetáhněte si horní okraj šátku od krku přes rameno.

8 - Okraj šátku u hlavičky můžete asi 10 cm založit.

kolebka3.gif(12 kb)

 zpět na Kolébky

zpět nahoru

 

KOLÉBKA S KAPSOU

Je vhodná od narození do několika týdnů (podle velikosti dítěte) pro dobu spánku i bdění. Poskytuje dobrý rozhled pro dítě, je to pevnější a teplejší úvaz než jednoduché kolébky. Tato poloha je také vhodná pro děti s nadýmáním.
Doporučujeme střídat pravou a levou orientaci úvazu, neboť je to asymetrický úvaz a nosící rodič je zatěžován nerovnoměrně.

1 - 3 - Šátek si přehoďte přes jedno rameno. Pruh šátku, který máte vpředu, veďte úhlopříčně k protilehlému boku. Pruh šátku, který máte na zádech, veďte dopředu pod druhou paží, přes druhý pruh šátku, obmotejte ho přes břicho, zase na záda až na bok k druhému pruhu šátku, kde uděláte z obou pruhů uzel.

4 - Z šikmého pruhu na břiše si připravte jakoby kolébku na miminko.

5 - 6 -  Položte si miminko na předloktí hlavou k lokti a vložte ho do této kolébky (nejprve zadečkem).

7 - Uchopte druhý pruh šátku nacházející se pod miminkem, kolem vašeho břicha a vytahujte ho za okraj nahoru přes miminko.

A-C Výšku vytažení této kapsy regulujte podle stáří dítěte a podle potřeby.

 

 

zpět na Kolébky

zpět nahoru

 

KOLÉBKA V KŘÍŽI S KAPSOU

Úvaz vhodný od narození. Dítě má dobrý rozhled. Je to poloha vhodná pro děti trpící nadýmáním.

Doporučujeme střídat pravou a levou orientaci úvazu, neboť jedno rameno nosiče je více zatěžováno. Nošení dítěte v tomto úvazu je těžší než v úvazech kříž s vnější či vnitřní kapsou, kam dítě umístíme vertikálně.


Zavažte šátek na svém těle jako následující úvaz kříž s vnější kapsou až do obr. č. 7

1 - 2 - Položte si miminko na předloktí a vsuňte ho do šikmého pruhu šátku (do kolébky), který je blíže vašemu tělu. Dítě by se mělo dívat na váš obličej a nebo být otočeno bříškem směrem k vašemu tělu.

3 - Roztáhněte přes miminko i druhý pruh šátku.

4 – 5 - Uchopte pruh šátku nacházející se pod miminkem, kolem vašeho břicha a vytahujte ho za okraj nahoru přes miminko. Výšku vytažení této „kapsy“ regulujte podle stáří dítěte a podle potřeby. Úvaz můžete používat i bez vytažení „kapsy“.

A - C - Dítěti, které už se celé nevejde do pruhu kolébky, můžete nechat nožičky viset z tohoto pruhu ven, přetáhnete přes dítě i přes jeho nožičky druhý pruh šátku a nakonec kapsu.

 
 
 

zpět na Kolébky

zpět nahoru

 
 

KŘÍŽ S VNĚJŠÍ KAPSOU

Tento úvaz lze použít už od narození, jen je nutné dávat pozor na to, aby šátek dostatečně poskytoval oporu hlavičce miminka.

Velmi důležité je to, aby bylo dítě do úvazu uvázáno opravdu pevně! Při této variantě úvazu vkládáme dítě do již uvázaného šátku – zprvu je nutné získat odhad, jak moc volně šátek bez dítěte na těle uvázat. Když pak dítě zasunete do šátku, je úprava a dotažení již téměř nemožné.  Z těchto důvodů doporučuji tento úvaz používat u ELASTICKÝCH ŠÁTKŮ. Lépe se přizpůsobí dítku, natáhnou se.

Pro vázání TKANÉHO ŠÁTKU doporučuji pro vázání novorozenců používat druhou variantu úvazu kříž s vnitřní kapsou, neboť šátek dotahujete až po vložení dítěte do šátku – lépe ho můžete přitáhnout.

V zimě můžete dítěti přetáhnout horizontální pruh šátku (kapsu) nejen přes hlavičku, ale i přes nožičky, kterými bude dítě objímat váš pas.

Nošení ve vertikální poloze je také vhodné pro miminka, která špatně odbrkávají.


1 - 2 - Střed šátku dejte horizontálně před břicho. (Chcete-li mít závěrečný uzel na boku a ne na zádech, nechejte jeden pruh šátku o 20-30 cm delší.)

3 – 5 - Pruhy šátku vzadu překřižte a veďte je dopředu přes ramena.

6 – 7 - Na břichu pruhy protáhněte pod horizontálním pruhem, překřižte je a vzadu zavažte na ambulantní uzel.

8 – 9 - Položte dítě bříškem na své rameno (novorozenci položte hlavičku na svůj krk) a vsuňte jeho jednu nožku do šátku. Potom přidržte dítě na druhém rameni a vsuňte do šátku i jeho druhou nožku. Nohu veďte vždy pod pruhem, který jde přes vaše rameno, pod pruhem vedoucím pod vaším podpaždím (horizontální pruh) a přes látku u vašeho pasu (upevnění šátku k pasu). Dítě usaďte do kříže na vašem břiše.

10 - Nyní roztáhněte vnitřní pruh tvořící kříž přes záda dítěte, roztáhněte ho do široka od kolínka do kolínka. Stejně roztáhněte i druhý pruh. Novorozenci schovejte do kříže ručičky i hlavičku. Staršímu dítěti (pokud nechce spát) můžete nechat hlavu i ruce venku.

11 - 12 - Horizontální pruh přetáhněte přes kříž. Novorozenci až přes hlavičku (12); dětem, které už drží hlavičku nebo jsou bdělé a chtějí vidět ven, stačí přetáhnout pruh přes záda ke krku (A) nebo do podpaždí (má ruce venku)(B).

C Pokud dítě usne, může mu jeden pruh šátku držet hlavičku.

krizemSkapsou.gif(5 kb)

zpět na Vertikální úvazy

zpět nahoru


 

KŘÍŽ S VNITŘNÍ KAPSOU

Vhodné od narození. Zpočátku (do 4. týdne) je dobré tento úvaz střídat s polohami "kolébka" nebo ukládáním spícího dítěte do kočárku či postýlky.

Výhodou tohoto úvazu je především to, že dítě vkládáte do šátku, když ještě není definitivně utažený – můžete tak dotažení lépe regulovat a miminko upevníte opravdu velmi pevně – to je důležité především u vázání novorozenců a velmi malých miminek.

Tento úvaz je vhodný především pro TKANÉ ŠÁTKY.

V zimě můžete dítěti přetáhnout horizontální pruh šátku (kapsu) nejen přes hlavičku, ale i přes nožičky, kterými bude dítě objímat váš pas.

Nošení ve vertikální poloze je také vhodné pro miminka, která špatně odbrkávají. 

1-2 - Střed šátku dejte horizontálně před břicho. (Chcete-li mít závěrečný uzel na boku a ne na zádech, nechejte jeden pruh šátku o 20-30 cm delší.)

3-5 - Popruhy šátku vzadu překřižte a veďte je dopředu přes ramena.

6 - Vsuňte dítě shora do kapsy vytvořené horizontálním pruhem. Novorozence vsuňte do kapsy i s hlavičkou, starší děti stačí do podpaždí nebo ke krku. Kapsu krizemSkapsou2-2.gif(6 kb)můžete ještě utáhnout.

7 - Dítě stále přidržujte. Zkřižte popruhy šátku pod zadečkem dítěte, protáhněte je pod jeho nožkami za svoje záda (dobře utáhněte) a tam je zavažte na ambulantní uzel.

8 - Oběma rukama nejdříve do široka roztáhněte vnitřní pruh šátku tvořícího kříž (od kolínka do kolínka) a potom vnější pruh. Vnitřní (i vnější) pruh šátku můžete přetáhnout dítěti přes hlavičku (pokud ještě hlavičku nedrží bezpečně samo nebo pokud usnulo). Dítě musí být v šátku těsně přitisknuté k vašemu tělu. Vázat pevně!

9 - Takto vypadá úvaz kapsa při nošení novorozence. Je nutné přetáhnout příčný pruh šátku (kapsu) přes hlavičku novorozence a taktéž oba popruhy kříže. Tělo novorozence (ještě svalově nezpevněné) je tak "dvakrát jištěno" v anatomicky správné poloze.

 

Pokud si nejste s vázáním šátku jistí, doporučuji prostudování videonávodů na www.youtube.com. Můžete jich tam najít skutečně mnoho. K tomuto úvazu třeba tento:

www.youtube.com/watch 

zpět na Vertikální úvazy

zpět nahoru

 

VÁZÁNÍ NA BŘICHO "KLOKAN"

Dobře uvázat "kolkana" vyžaduje trochu cviku. Jeho dotažení je trošku složitější, ale brzy získáte potřebnou zručnost. U tohoto úvazu je zvlášť důležitá pružnost šátku!

Máte-li delší šátek, můžete místo ambulantního uzlu popruhy pod zadečkem dítěte překřížit, provléct pod nožkama a za vašimi zády je zavázat. Vznikne tak jakýsi bederní pás. S ním je "klokanka" srovnatelně pohodlná jako vázání křížem s kapsou nebo vázání křížem.

1 – 3 - Do středu šátku umístěného na stole položte dítě a přebytek látky nařaste pod zadečkem dítěte. Novorozence a děti, které ještě nedrží bezpečně hlavičku, umístěte s hlavičkou při horním okraji šátku. Větší děti, které chtějí vidět ven, můžete umístit s hlavou přesahující horní okraj šátku.

4 - Spodní okraj šátku přisuňte k hornímu a připravte si tak pruhy šátku.

5 - Přitáhněte si dítě k tělu oběma rukama nebo přitažením pruhů šátku a pruhy veďte přes ramena dozadu.

6 - Srovnejte šátek tak, aby v něm dítě dobře sedělo. Hodně látky nahrňte pod zadeček dítěte a dobře utáhněte horní okraj šátku kolem hlavičky.

7 - Šátek se na zádech překříží: pravou rukou vytáhněte dopředu levý pruh a levou rukou pravý pruh. Volná ruka vždy přidržuje dítě. Pruhy jeden po druhém utáhněte - pozornost věnujte zejména přitažení horního okraje šátku obepínajícího hlavičku dítěte. Dítě musí být těsně přitisknuté k vašemu tělu.

8 - Oba pruhy pevně svažte pod zadečkem dítěte; dítě můžete trochu nadzvednout, aby šel uzel dobře utáhnout. Dítě „sedí“ na uzlu.

A Pohled zezadu.

B Horní okraj šátku, který vede kolem hlavičky dítěte, můžete přetáhnout přes ramena a za hlavičkou dítěte tak vytvořit manžetu.

C Máte-li dlouhý šátek, můžete ho vpředu pouze překřížit pod zadečkem dítěte a zavázat vzadu.

D Nošení starších dětí.

 

klokan2.gif(9 kb)

zpět na Vertikální úvazy

zpět nahoru


 

JEDNODUCHÝ KŘÍŽ

Velká výhoda tohoto vázání tkví v tom, že při manipulaci s dítětem nemusíte šátek rozvazovat ani sundavat – podle potřeby se může dítě nosit nebo pobývat v postýlce, později se batolit. Velmi vhodné pro cestování prostředky hromadné dopravy. Navíc se vám na záda vejde i batoh s nutnými potřebami pro dítě nebo s nákupem. Je to vzdušnější úvaz než kříže s kapsou, je tudíž vhodnější ve velkém teple.

Úvaz je vhodný od 3 měsíců. Poskytuje menší oporu pro dítě než v úvazech kříž vnější či vnitřní kapsou a méně dokonalou oporu hlavičky. Je nepohodlný pro nosiče při opření – smyčka šátku tlačí na zádech.

1 - Šátek přehoďte přes ramena a dozadu spusťte smyčku, asi k vašemu pasu. Jeden konec šátku by měl být vpředu asi o 20-30 cm delší než druhý.

2 - Pruhy šátku na prsou překřižte.

3 – 4 - Delší konec šátku protáhněte vzadu smyčkou.

5 - Oba konce pak na boku nad kyčlí svažte ambulantním uzlem nebo uzlem posuvným. Látkový kříž na břichu posuňte s ramen o něco níže (kříž vpředu bude volnější než vzadu).

6 - Dítě přidržte jednou rukou na rameni (dítěti, které ještě nedrží bezpečně hlavičku, položte hlavu na váš krk) a druhou rukou mu vsuňte jednu nohu mezi pruhy šátku. Dítě dejte na druhé rameno a proveďte totéž s druhou nožkou. Posaďte dítě roztaženýma nožkama do látkového kříže.

7 - Nyní roztáhněte pruhy šátku přes záda dítěte – nejdříve vnitřní a pak vnější. Dítě přidržujte, dokud neroztáhnete oba pruhy. Pruhy šátku musí být pod zadečkem dítěte roztaženy tak, aby sahaly od kolínka ke kolínku. Jen tak dosáhnete anatomicky správného držení a usazení dítěte.

A - Do kříže můžete dítěti schovat ruce. Vnitřní nebo vnější pruh (i oba současně) můžete přetáhnout dítěti přes hlavu, např. pokud usnulo nebo pokud ještě zcela nedrží hlavičku. Dítě musí být těsně přitisknuté k vašemu tělu. Nedoporučuje se nosit dítě zády k vašemu břichu.
B - Staršímu dítěti můžete nechat ruce venku, ale dávejte pozor, ať se dítě příliš nezaklání.

 
krizem.gif(11 kb)

zpět na Vertikální úvazy

zpět nahoru


 

DVOJITÝ KŘÍŽ

Tento úvaz poskytuje nosiči stejné výhody jako jednoduchý kříž, navíc při opření netlačí na zádech. Dvojitý kříž má oproti kříži jednoduchému větší spotřebu látky. Úvaz vhodný od 3 měsíců.

1 - Šátek roztáhněte za zády ve výši boků a chyťte každou rukou jeden jeho pruh. Na jedné straně vám zbývá o trochu delší pruh šátku než na druhé.

2 - 3 - Oba pruhy vedete zepředu přes břicho, kde je překřížíte a dále přes ramena. Pruhy šátku vám visí přes ramena dozadu na záda.

4 – 5 - Oba pruhy šátku na zádech opět překřižte a veďte kolem vašich boků dopředu, kde je svažte ambulantním uzlem nebo uzlem posuvným. Nejlepší je, když vám uzel vyjde na bok nad kyčli. Látkový kříž na břichu posuňte s ramen o něco níže (kříž vpředu bude volnější než vzadu).
Další postup je stejný jako při vkládání dítěte do jednoduchého kříže:

6 - Dítě přidržte jednou rukou na rameni (dítěti, které ještě nedrží bezpečně hlavičku, položte hlavu na váš krk) a druhou rukou mu vsuňte jednu nohu mezi pruhy šátku. Dítě dejte na druhé rameno a proveďte totéž s druhou nožkou. Posaďte dítě roztaženýma nožkama do látkového kříže.

7 - Nyní roztáhněte pruhy přes záda dítěte – nejdříve vnitřní a pak vnější. Dítě přidržujte, dokud neroztáhnete oba pruhy. Pruhy šátku musí být pod zadečkem dítěte roztaženy tak, aby sahaly od kolínka ke kolínku. Jen tak dosáhnete anatomicky správného držení a usazení dítěte.

A - Do kříže můžete dítěti schovat ruce. Vnitřní nebo vnější pruh (i oba současně) můžete přetáhnout dítěti přes hlavu, např. pokud usnulo nebo pokud ještě zcela nedrží hlavičku. Dítě musí být těsně přitisknuté k vašemu tělu. Nedoporučuje se nosit dítě zády k vašemu břichu.

B - Staršímu dítěti můžete nechat ruce venku.

 
 
 
 

VÁZÁNÍ NA BOK

 

Tyto úvazy děti milují. Vidí z nich na všechny strany a zároveň jsou v kontaktu s matkou tváří v tvář

Je to nejvýhodnější způsob nošení dítěte, když potřebujete dítě rychle poponést - nutně pověsit pár kousků prádla nebo vynést odpadky. Delší nošení je pro nosiče namáhavější než v symetrických úvazech, kde je váha dítěte rozložena na obě ramena.

Tento způsob nošení podporuje správnou pozici kyčelního kloubu vůči kyčelní jamce.

 

 

 

KONÍK

Je to rychlý úvaz a i dítě do něj snadno a rychle umístíte. Z boční polohy lze dítě přesunout na zadní část vašeho boku tak, že má dítě nohy okolo vašeho boku více zezadu a hlavu za vaším ramenem. Pokud už dítě umí sedět a máte v nošení dostatečnou praxi, můžete dítě přesunout úplně na záda (nutné je pevné utažení šátku!). Z boční polohy můžete dítě přesunout také na břicho.

Pro tento typ úvazu je nutné, aby dítě již dobře drželo hlavičku. Pozor také na to, že dítě je schopno sahat na věci ve vašem dosahu (může samo rychle ruce ze šátku vytáhnout) a může něco shodit nebo se opařit apod.

1 - Šátek zavažte těsně nad kyčlí na posuvný nebo ambulantní uzel. Většinou šátek nese protilehlé rameno k dominantní ruce. Doporučuje se však strany střídat. Uzel otočte na záda, mezi lopatky, raději níž než výš. Spodní okraj šátku můžete stáhnout mírně z ramene dolů.
 
2 - Větší dítě můžete posadit na roh stolu s nohama kolem vašeho boku a přetáhnout mu šátek přes hlavu pod zadeček.
 
3 – 4 - Položte dítě bříškem na své rameno, vsuňte je do šátku a posaďte si je na kyčel.
 
5 - Šátek roztáhněte dítěti od zadečku buď do podpaždí nebo až ke krku (schováte mu do něj i ruce).
 
6 - Horní okraj šátku, který vede kolem hlavičky nebo v podpaždí dítěte u vašeho krku přetáhněte přes rameno směrem dolů – okraj šátku se tak zpevní a zmenšíte tak odklon dítěte od vašeho těla). Když vás tlačí šátek u krku na rameni, stáhněte ho mírně s ramene dolů.
 
A Pohled zezadu. Jedna ruka přidržuje dítě. Při pevném úvazu není přidržování po celou dobu nošení nutné.
 
B Pohled zepředu bez přidržování dítěte.
 
C Z boční polohy lze dítě přesunout na zadní část vašeho boku tak, že má dítě nohy okolo vašeho boku více zezadu a hlavu za vaším ramenem.
 
D Pokud už dítě umí sedět a máte v nošení dostatečnou praxi, můžete dítě přesunout úplně na záda (nutné je pevné utažení šátku!).
 
E Z boční polohy můžete dítě přesunout také na břicho.
 
 
naBok.gif(9 kb)
 
 

KŘÍŽ NA BOKU

Tento úvaz je podobný úvazu koník, ale pro nosícího je pohodlnější. Dítě musí již dobře držet hlavičku a mít tělíčko zpevněné na sezení. Proto je úvaz vhodný asi od půl roku věku.
Dítě má z šátku dobrý rozhled. Tento úvaz podporuje správnou pozici kyčelního kloubu vůči kyčelní jamce.

1 – 2 - Šátek si přehoďte přes jedno rameno – jeden pruh šátku jde dozadu, druhý dopředu.
3 - Chyťte každou rukou jeden pruh šátku a oba pruhy překřižte na protilehlém boku.
4 - 5 - Přehmátněte a veďte oba pruhy (jeden zepředu a druhý zezadu) k druhému boku, kde je svážete do uzlu.
6 - Vložte dítě do šátku na boku tak, aby se mu šátek křížil mezi nožičkami.
7 - Nejprve roztáhněte dítěti pře zadeček ten pruh šátku, který je bližší jeho tělu (vnitřní pruh).
8 - Potom přes něj roztáhněte vnější pruh šátku. Pro lepší rozložení váhy dítěte lze šátek na rameni přetáhnout dolů trochu přes rameno.
 
 
 
 
 

NOŠENÍ NA ZÁDECH

Dostat dítě v šátku na záda je trošku komplikované a vyžaduje jistý cvik, trénink a také odvahu , Zde můžete najít několik možností, jak tuto složitou operaci provést. Vyberte si tu, která odpovídá Vaší nátuře a také věku dítěte - některé přeci jen vyžadují jistou spolupráci...

a) Položte nebo posaďte dítě do středu šátku, který můžete rozložit na stole, na posteli nebo v křesle. Sedněte si k dítěti tak, aby jeho nožky obepínaly vaše boky. Ujistěte se, že spodní okraj šátku je nařasen pod zadečkem dítěte! Oba pruhy šátku si dejte přes ramena dopředu (můžete se přitom k dítěti zaklonit). Pak pevně uchopte pruhy za vašimi rameny a přitáhněte si jimi dítě na záda. Ihned si stoupněte a předkloňte se.

b) Dítě položte do středu šátku rozloženého na ploše tak, abyste měli jeho hlavičku blíže než nožičky. Chyťte dítě i s šátkem a nohama vzhůru přes vaši hlavu si ho dejte na záda – překlopte ho. Zní to šíleně, ale dětem se to většinou velmi líbí

c) Dítě si můžete také posadit na záda (dítě jde nahoru bokem) a poprosit jinou osobu, aby přehodila šátek přes záda dítěte.

d) Dítě postavte na zem a přes zádíčka mu položte šátek. Chyťte dítě i s šátkem vaší pravou rukou za jeho pravou paži a vaší levou rukou za jeho levou paži. Dítě si jedním plynulým rotačním pohybem dejte na záda a předkloňte se.

 

Odměnou za Vaši odvahu Vám bude úžasné zjištění, že máte volné nejen ruce, ale celý prostor před sebou!!! Na zádech se také rozhodně lépe nosí těžší děti - zvláště na větší vzdálenosti.

Abych však byla objektivní, nošení na zádech má i své nevýhody. Jednou je špatný oční kontakt nosícího rodiče s dítětem a druhou je ten fakt, že nosič nedosáhne dítěti na hlavu - v případě, že dítě usne, je třeba druhá osoba, která dítěti zajistí hlavičku šátkem.
 

 

BATOH

Nošení na zádech je ideální pro domácí práce či výlety do přírody. Tento úvaz je nejméně namáhavý pro nosiče. Proto je vhodný pro starší kojence a batolata (od 6-7 kg), která jsou těžší a v poloze na břichu se obtížněji nosí.

Pokud dítě usne, můžete mu (pravděpodobně za pomoci jiné osoby) přetáhnout šátek přes hlavičku a zajistit ji tak proti kolébání.

1-5 - Dítě si dejte i s šátkem na záda a předkloňte se. Dítě přidržujte. Oba pruhy šátku přehoďte ze zad přes ramena. V předklonu ještě jednou zkontrolujte, zdali má dítě dostatek šátku pod zadečkem!!! Potom utáhněte horní okraj šátku jdoucí kolem ramen. Jste stále v předklonu.

5 - Vytáhněte si dítě pruhy šátku tak vysoko, aby se vám pohodlně nosilo (aby mělo hlavičku na vaší šíji nebo o něco výše – nošením dítě v šátku trochu poklesne). Eventuálně dvakrát pak každý pruh na vašich ramenou smotejte.

6-7 - Pokud máte šátek dostatečně dlouhý, můžete si z jeho pruhů uvázat kolem pasu tzv. bederní pás. Veďte pruhy (bez křížení na břichu) dozadu přes nohy dítěte, tam je pod zadečkem překřižte a veďte pod nohama dítěte zpět dopředu kolem vašeho pasu. Vpředu zavažte ambulantní uzel.

A Když vás tlačí pruhy na ramenou, můžete je mírně přes ně přetáhnout.

B Pokud máte pouze kratší šátek, veďte pruhy šátku dozadu (na břichu je nekřižte) přes nožky dítěte a pod jeho zadečkem je zavažte na ambulantní uzel.

C Pro lepší ukotvení zadečku dítěte v šátku můžete pruhy šátku, které se pod zadečkem dítěte kříží, roztáhnout a přetáhnout je trochu přes zadeček.

Ješte je jeden zlepšovák, který však zde není zakreslen. Pruhy těsně nad zadečkem dítěte dvakrát otočte okolo sebe a pak teprve veďte pod nohama dítěte zpět dopředu kolem vašeho pasu a zavažte.

D Nošení starších dětí – mohou mít ruce venku z šátku.

 


 

TIBETSKÝ ZPŮSOB BATOHU

Hodí se pro větší děti, které už umí samy stát a chodit. Vhodné pro přenášení bdělého dítěte, spícímu dítěti nelze zajistit hlavičku proti kolébání jako u způsobu "batoh". Spotřeba šátku je o něco menší než u nošení na způsob "batohu".


1 - Vezměte šátek v polovině a provlečte jej dítěti sedícímu na stole (nebo stojícímu na zemi) v podpaždí.

2 - Otočte se k dítěti zády, jeho nožky jdou kolem vašeho pasu. Popruhy si přehoďte přes ramena dopředu a vytáhněte jimi dítě na záda (viz též bod 3 u úvazu "batoh"), aby mělo hlavu na vaší šíji nebo výš.

3-4 - Popruhy překřižte pod zadečkem dítěte a podvlečte pod jeho nožkama. Veďte je dále kolem svého pasu dopředu a tam je zavažte na ambulantní uzel.

zpět na Nošení na zádech

zpět nahoru

 

 
 

- zpět nahoru -