Moderní látkové pleny
jsou chytré, zdravé, ekologické!
Přesto pratelné plenky i v 21. století provází spousta pověr a mýtů. Pokusila bych se zde okomentovat nejčastěji opakované výhrady k používání pratelných plen, se kterými jsem se setkala.
Omyl č. 1: „Používání bavlněných plen je strašně pracné!!!!“
Jeden z nejčastějších argumentů, proč nepoužívat bavlněné pleny. Zkusme však porovnat práci s oběma druhy plenek:
1.Nákup plen
Látkové plenky můžete nakoupit najednou pro celé plenkové období dítěte. Můžete samozřejmě také časem dokupovat, co se Vám zrovna hodí, líbí, inovovat plenkovou výbavu, dokupovat novinky apod. … Nakupujete přes internet nebo u podobného prodejce, jako jsem já, který Vám plenky většinou předvede, poradí a objednané zboží Vám doručí domů.
Jednorázové plenky musíte nakupovat opakovaně a opakovaně – těžko máte prostory ke skladování takového množství balíků plen... Patrně budete vyhledávat v letácích akčí ceny, objíždět supermarkety, často především kvůli plenek...
2. Samotné přebalování
Látkové plenky: separační plenku vyhodíte do koše nebo spláchnete do toalety, plenku vhodíte do kbelíku na použité pleny. V případě velkého znečistění plenky i při použití separačky plenku zhruba přeperete v ruce a vhodíte k ostatním plenám nebo namočíte zvlášť třeba do roztoku soli na skvrny.
Jednorázové plenky: vyhodíte do koše. Nezřídka však také převlékáte celé miminko a přepíráte body a dupačky, protože „to jednorázovka nějak nezvládla...“ Potom také musíte řešit to, jak odstraňovat velmi odolné žluté fleky od řídké kojenecké stolice z bílých, růžovoučkých a jiných sladkých miminkovských oblečků... Za celou dobu používání látkových plen se mi nestalo, že by se mimčo přes látkovou kalhotkovou plínku prokadilo. A mezi námi - na plínkách přeci jen případné fleky vadí méně
3. Další práce s plenami
Látkové pleny: plenky přemístíte z kbelíku do pračky, přidáte prací prostředek, zapnete knoflík. Po vyprání pleny pověsíte. Po usušení pleny seberete ze sušáku a poskládáte. A máte připraveny plenky k dalšímu používání...
Jednorázové plenky: koš s použitými plenami vynesete do popelnice. S každou plenou jste vyhodili přibližně 4,50-5 Kč. Za týden máte bez problémů zaplněnou celou popelnici a takto soustavně pomáháte zahrnovat odpadky naše životní prostředí.
Posuďte sami, zda je opravdu používání moderních látkových plen tak strašně pracné... Já ten pocit rozhodně nemám. Vybírání a nákup látkových plen byl (a stále je) pro mě velikým potěšením. Balení miminka „do bavlnky“ je pro mě rozhodně příjemnější, než balit ho do papíru, igelitu a chemie. Přepírat občas něco v ruce musíte s miminkem každopádně. A věšení čistých vypraných plen je pro mě radost. Zvláště pokud je můžu za krásného slunečného dne věšet na zahradní sušák a sbírat je pak suché a provoněné sluníčkem a vzduchem...
A když spočítáte čas, který potřebujete jednou za 2-3 dny na pověšení mokrých plenek a sundání a složení těch suchých, vyjde Vám to nastejno, jako když jdete každý den vynést plný nevoňavý koš použitých jednorázových plen do popelnice před dům...
Omyl č. 2: „Raději budu trávit čas se svým dítětem, než prát plínky!!!“
Toto je velmi oblíbený argument, který tak trošku zavání představou toho, že nechávám své dítě, chudáčka, samotného a plačícího v postýlce a místo toho nekonečné hodiny na valše dřu plíny...
Čas, který věnujete plenkám, ale může současně trávit i se svým dítetěm - malé dítě věší prádlo s Vámi, když jej máte v šátku, starší dítě určitě s radostí pomůže při podávání prádla nebo kolíčků. Pokud chcete, můžete se i při péči o látkové plenky věnovat svému dítěti daleko intenzivněji než při nákupu jednorázovek.
Omyl č. 3: „Nebudu po večerech a po nocích žehlit plenky!“
Základní informace, která nedoléhá k zacpaným uším odpůrců látkových plenek:
MODERNÍ LÁTKOVÉ PLENY SE NEŽEHLÍ!
Omyl č. 4: „Manipulace s bavlněnými plenami je moc složitá!!!“
Moderní kalhotkové bavlněné plenky svým tvarem připomínají jednorázovou plenku. Zapínají se taktéž na suché zipy, případně na patentky. Manipulace s nimi je velice snadná a zvládne ji každý. Vyberete-li si systém „vše v jednom“ (např. pleny Komfort 2v1), nemusíte používat už ani svrchní kalhotky, které zabraňují úniku vlhkosti.
Bavlněné pleny můžete použít i na cestách, které netrvají déle než 2-3 dny. Při delším pobytu mimo domov, kdy nemáte možnost prát a sušit prádlo, i já doporučuji jednorázové pleny. Pokud použijete ekologické jednorázové plenky, neutrpí ani Vaše ekosvědomí
Omyl č. 5: „Bavlněné pleny nejsou nakonec o moc levnější!!!“
Pokud se rozhodnete pro používání moderních kalhotkových látkových plenek, musíte počítat s cenou výbavičky asi okolo 6000 až 8000 Kč. Látkovat se dá i za méně peněz (kdybyste používali např. vícevrstvé plenky, čtvercové froté pleny nebo zavazovací plenky, což je ale o trošku méně komfortní než používání kalhotkových plen), ale také za více peněz (třeba pokud byste se rozhodli koupit vícevelikostní plenky – jednorázová investice se zvýší, ale plenky pak bez obav použijete i u dalšího dítěte).
Samozřejmě zde musíme započítat i nákladny na praní plenek. Zpočátku budete patrně muset prát častěji (kojené miminko kaká téměř po každém jídle a musíte ho tedy častěji přebalovat). Pokud sečtete náklady na energii, kterou spotřebuje pračka, vodu a prací prášek, dostanete se na částku okolo 20 Kč na jedno praní. Prát budete 2x-3x týdně = 10x-15x za měsíc= na praní plenek vynaložíte 200-300 Kč. Ve skutečnosti je to však méně, neboť spolu s plenami můžete prát i další světlé prádlo, takže pračku vytěžujete.
Sečteno a podtrženo – za 2,5 roku (což je přibližně plenkové období dítěte) se s látkovými plenkami vejdete do 15 tisíc.
U jednorázových plenek vycházím z ceny za kvalitní pleny - Huggies, Pampers atd.- průměrná cena je 5 Kč za plenku. Seženete-li pleny v akci levněji, většinou je tato „výhoda“ vykoupena extra cestou pro akční nabídku.
Přebalovat budete 5-6x denně, u novorozenců i 8-10x denně. Denně to je 30 Kč, za měsíc 900 Kč, za 2,5 roku doslova „vyhodíte“ za jednorázové plenky třeba 27 000 Kč.
S názorem, že později stačí používat 2-3 jednorázové plenky denně, zásadně nesouhlasím a považuji to za velmi nehygienické a zdravotně závadné!!!
Z těchto čísel je naprosto jasné, že BAVLNĚNÉ PLENY prostě LEVNĚJŠÍ jsou. Navíc můžete počítat i s tím, že alespoň část látkové plenkové výbavy (ne-li téměř celou) využijete i pro další dítě. Faktem také je, že děti s látkovými plenami často dřív přecházejí na nočník.
Pokud se rozhodujete pro koupi plenkové výbavy pro plánované poslední dítě, můžete zvážit i fakt, že zachovalejší kousky plenek můžete také ještě poslat dál...
Omyl č. 6: „Bavlněné pleny nejsou tak ekologické, protože se musí prát, spotřebovává se voda, elektřina a do přírody se vypouští odpadní voda s práškem na praní...“
Při výrobě jednorázových plenek se spotřebovává 10x více surovin a 3x více energie než při používání látkových plenek.
Každé miminko, které nosí jednorázové pleny, vyprodukuje za své plenkové období (asi do 2,5let věku) přibližně 1 tunu odpadu, který se velmi problematicky likviduje. Tento odpad totiž nelze separovat (obsažena buničina, gel, umělá hmota atd.). Proto se skládkuje až 200 let nebo spaluje ve spalovnách.
Nelze taky opomenout vliv dopravy, která neustále přemísťuje jednorázové plenky – z výroby - do centrálního skladu - do supermarketu – domů.
Vyberete-li si pro Vaše praní ekologicky šetrný přípravek a pračku budete plně „vytěžovat“, přispějete tak dalším krokem k ochraně životního prostředí.
Bylo provedeno již mnoho seriózních studii o ekologickém vlivu jednorázových plen, které jednoznačně prokázaly jejich negativní dopad na životní prostředí ve srovnání s látkovými plenami.
Proto mnohé západní země (Německo, Anglie atd.) podporují projekty používání bavlněných plen (plenkový servis – odvoz použitých plen, dovoz čistých plen aj.)
Omyl č. 7: „Bavlněné pleny nejsou hygienické!!!“
V dnešní době má spousta matek, masírovaných televizními reklamami na „velmi účinné“ prací a čistící prostředky, pocit, že jen dítě, které vyrůstá v téměř sterilním prostředí, má šanci na přežití. Ale ono je to trošku jinak. Opravdu přílišná čistota okolí v raném věku dítěte má negativní vliv na rozvoj imunitního systému a může způsobovat vznik hypersenzitivních reakcí, které mohou vyústit v atopii. Nelze samozřejmě opomenout ani vliv životního prostředí a genetické predispozice zděděné po rodičích.
Navíc používání jednorázových plenek se nám opravdu pouze může zdát hygieničtější... Jednorázovky obsahují spoustu chemických látek (např. chlór, který se používá na bělení plenek, dioxiny, těžké kovy atd.) Mnoho rodičů začne používat bavlněné plenky právě díky nepříjemným reakcím pokožky zadečku jejich dítěte na chemické látky obsažené v plence. Používáním látkových plen někdy se může podstatně zlepšit i vymizet ekzém dítěte.
Pokud budete používat maximálně prodyšných systému přebalování (bavlněné plenky, vlněné svrchní kalhotky) zajistíte pokožce na zadečku, že bude „dýchat“ celou dobu - na rozdíl od plen jednorázových. Omezíte tím vznik nepříjemných opruzenin, se kterými bývá nelehký boj.
Nelze opomenout studii z Německa o vlivu jednorázových plen na plodnost mužů. Bylo prokázáno, že v jednorázových plenách je o 1-2°C vyšší teplota, než v plence bavlněné, což se negativně projevuje na vývoji varlat (speciálně testikulární tkáně), následně spermiogenezi (produkci spermií) a plodnosti mužů.
Stejný faktor – vyšší teplota a vlhko - mají za následek zvýšený výskyt urogenitálních infekcí zejména u malých holčiček (díky kratší močové trubici jsou náchylnější) a nárůst gynekologických problémů v podobě srůstání jemné kůžičky stydkých pysků a výtoky z rodidel (nejčastěji kvasinkového původu).
Omyl č. 8: „Bavlněné pleny zpožďují vývoj dítěte, protože se v nich dítě nemůže pořádně hýbat!!!“
Celé generace lidí byly vychovávány s „rancem“ na zadku a určitě nejsou, nebyly a ani nebudou zaostalejší než děti se štíhlou jednorázovou plenou. Onen „ranec“ na zadku naopak velmi oceníte při prvních pokusech Vašeho dítěte o vstávání a chůzi, kdy má výborný „tlumič“ pádů. Dále vlastníte–li plovoucí podlahu, dlažbu či lino, funguje látková plenka jako výborná izolační vrstva před prochladnutím.
Mnoho dětí, které znám a které nosí bavlněné pleny, předčily v motorickém vývoji děti se štíhlou jednorázovkou. Ostatně spousta kalhotkových látkových plen má již dneska velmi štíhlý vzhled a rozdíl v objemnosti těchto plenek a plenek jednorázových není nijak zřetelný!!!
Ale i plenky objemnější mají své výhody. Vyskytne-li se u Vašeho dítěte problém s kyčelními klouby, oceníte automatické široké balení, které tyto bavlněné pleny poskytují.
Omyl č. 9: „Dítě má stále mokrý zadek!!!“
Moderní bavlněné pleny používají materiály a technologii, která odvádí vlhkost od zadečku směrem ven z plenky. Použití separační pleny dále působí jako izolační vrstva a nepropouští vlhkost z plenky zpět k zadečku. Pravidelné přebalování min. 5-6x denně zaručí, že Vaše dítě se bude cítit spokojeně i v bavlněných plenkách.
Omyl č. 10: „Bavlněné pleny jsou nemoderní!!!“
Velký omyl. Kalhotkové látkové plenky se stávají naopak VELMI MODERNÍMI. Právě pro těch pár základních důvodu, které jsem již uvedla – zdravotní, ekologické a ekonomické. Nevěřte všemu, co nám vnucují reklamy a výrobci jednorázových plen...
- zpět nahoru -