Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 23.07.2019 08:35:44

... (nejen) pro maminky s ekologickým myšlením

Jak se v tom vyznat?

Jak se v tom vyznat?

 
 

Nabídka moderních pratelných plenek je velmi široká. Můžete si vybrat z celé škály plenkových systémů, značek, materiálů… Záleží na tom, co od plenek očekáváte, jaké máte prostory pro sušení plen a v neposlední řadě na tom, kolik do plenkové výbavy vašeho dítěte hodláte investovat.

Zkusme si rozdělit plenkové systémy na 2 základní typy: 

 

1. Čtvercové pleny

- patří k nejlevnějším variantám plen. Jsou velmi variabilní, lze je používat po celé plenkové období dítěte a vynikají bezkonkurenční rychlostí schnutí

Nevýhodou čtvercovek je, že kolem nožiček hůře těsní než kalhotkové plenky, proto je potřeba pořídit ke čtvercovým plenkám více kusů svrchních kalhotek kvůli častějšímu znečištění (3-4ks, v nejmenší velikosti nejméně 4ks - kvůli častější stolici, tudíž riziku častějšího znečištění ).

Vyrábějí se jako:

a) klasická jednovrstvá plena - vyrobená z různých materiálů – bavlněné klasické tetra čtvercovky, mušelínové pleny (z bavlny i biobavlny, jsou mimořádně savé, hebké, jemné a měkkoučké), froté pleny...

Čtvercové plenky však zcela jistě budete potřebovat, i když se rozhodnete používat na přebalování jakékoli jiné plenky včetně jednorázových.

Jsou totiž nenahraditelné při přebalování (jako podložka na přebalovací pult), koupání, kojení, krmení, spánku (podložení hlavičky dítete - při ublinkávání), návštěvě lékaře (položení na váhu, na ošetřovací pultík...), do kočárku...  Z vlastních zkušeností doporučuji asi 20ks.

Věřte, že jsou při péči o miminko naprostou nezbytností!!!

Při používání na přebalování se tyto plenky skládají buď jednoduše "na rovno" na osminy, nebo se skládají do novorozeneckého skladu či "na draka" a zajistí se Snappi sponkou. Návody na skládání čtvercových plenek najdete zde.

b) vrstvená (vícevrstvá) plena - má rozdílný počet vrstev materiálu na okrajích a uprostřed.

Plenky jsou obdélníkového tvaru. Na okrajích mají 4 vrstvy a 8 vrstev ve střední části pleny. Nasají zhruba dvojnásobné množství než klasické čtvercové tetra pleny.

Výhodou oproti klasickým čtvercovým plenám, je to, že stačí použít jen jednu plenku na jedno přebalení, a tím se ušetří práce s věšením. Velmi rychle schnou, což je zase veliká výhoda oproti kalhotkovým plenám.

Vícevrstevné plenky jsou málo objemné a proto jsou zvlášť vhodné pro novorozence, kteří mají jednovelikostní kalhotkové plenky ještě velké.

Návody na skládání vícevrstvých plenek můžete najít zde.

 

Při používání jakýchkoli čtvercových plen je vždy nutno použít svrchní kalhotky, které zabraňují unikání vlhkosti.

/ro shrnutí:

 

+

-

Nejlevnější

Náročnější na manipulaci

Rychle schnou

Vyžadují častější přebalení

Použitelné od narození po nočník

Nutnost většího počtu svrchních kalhotek

 

Tyto plenky jsou vhodné pro ty, kdo chtějí své děti přebalovat zdravě a bez zbytečných finančních nákladů. Určitě je ocení maminky, které rády experimentují v přebalování (velká variabilita skladů a způsobů použití).

Manipulace s nimi je však oproti kalhotkovým plenám přeci jen složitější a může některé zájemce odradit. Také spolehlivost čtvercových plen není tak vysoká - tzn. že se dítě častěji prokaká až na svrchní kalhotky, které tím znečistí - musíte tedy mít více kusů svrchňáčků. Každopádně vyžadují čtvercové pleny častější přebalení.

 

 

 

2. Kalhotkové pleny

- bavlněné pleny, které svým tvarem připomínají jednorázové pleny. Velmi dobře padnou a jsou to velmi komfortní plenky. Zapínají se obvykle na druky nebo suché zipy.

Vyrábějí se v provedení:

  • jednovelikostní - použitelné od narození až po nočník nebo
  • vícevelikostní - každé hmotnostní kategorii přísluší jiná velikost pleny.

Vyžadují použití svrchních kalhotek, které zabraňují pronikání vlhkosti na oblečení.
 

+

-

Komfortní pleny, snadná manipulace

Mohou být objemnější

Větší savost

Delší doba schnutí

Jednovelikostní jsou

použitelné od narození po nočník

 

Vyšší cena

 

Velmi pohodlný způsob látkování, manipulace s plenkami je jednoduchá, rychlá a příjemná. Při výběru typu plen se zaměřte na Vaše možnosti sušení, na volbu materiálu - a také na to, které se Vám líbí 

 

  • AIO

Mezi kalhotkové pleny patří i takzvané pleny All-in-One - velmi komfortní kalhotkové pleny, které se nejvíce podobají jednorázovým plenkám. Jak naznačuje název, obsahují "vše v jednom" - tzn. zahrnují v sobě plenku i svrchní kalhotky, není tedy nutné používat další svrchňáčky. Zapínají se na druky nebo suché zipy.

Plenky AIO se vyrábějí jako plenky jednovelikostní (použitelné od narození po nočník), i jako plenky vícevelikostní, tzn. že se vyrábějí ve více velikostech v závislosti na hmotnosti dítěte. Z toho vyplývají jejich výhody i nevýhody.

 

+ -
Velmi komfortní kalhotkové pleny Vyšší pořizovací cena
Velmi snadná manipulace
U vícevelikostních typů
nutnost pořídit více velikostních sad
Bez nutnosti použití svrchních kalhotek  
Velmi atraktivní vzhled  

 

Většinou si maminky z těchto plenek netvoří celou plenkovou výbavu, ale kupují jen několik těchto "exkluzivních" plenek, např. pro návštěvy u lékaře nebo pro případ, že dítě bude přebalovat někdo méně zběhlý v látkování - babička, chůva...

Samozřejmě ale lze mít plenkovou výbavu vytvořenou pouze plenkami AIO! Zvláště pak plenkovou sadu jednovelikostních AIO!!!

  - zpět nahoru -

TOPlist