Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 23.07.2019 08:35:44

... (nejen) pro maminky s ekologickým myšlením

Menstruační pohárek

Menstruační pohárek

 

 

Pohárek se používá jako běžné tampóny – tj. zavádí se do pochvy, ale je mnohem bezpečnější a pohodlnější než tampóny. Nevysušuje totiž poševní sliznici, krev se sbírá přímo do pohárku a díky jeho hladkým stěnám se nemohou množit baktérie, které by případně mohly způsobit TSS (syndrom toxického šoku). S menstruačním pohárkem můžete plavat, potápět se, jezdit na kole, spát, i cokoliv jiného.

Jedná o jednorázovou investici na cca 10 let, takže se jedná o velmi ekonomickou alternativu.

Pohárek měří asi pět centimetrů a je vyroben z měkké silikonové hmoty nebo latexu. Udrží 30ml tekutiny, což je asi jedna třetina průměrného množství krve produkovaného za jednu menstruaci (záleží samozřejmě na individuální intenzitě menstruace). Lehký tlak, který vytvářejí stěny Vaší pochvy zajišťuje, že se Vaše menstruační krev dostane pouze do pohárku, aniž by došlo k úniku nebo zápachu.

Krev se začíná rozkládat až po kontaktu se vzduchem a teprve tehdy začne zapáchat (což jistě znáte při používání jednorázových vložek). Toto se při použití kalíšku nestává - krev zůstává uvnitř kalíšku a proto po vytažení nezapáchá!!! Toto je jeden z důvodů, proč mi používání kalíšku příjde mnohem, mnohem hygieničtější, než používání vložek - zvláště těch jednorázových, které jsou plněny absorbenty...

Pravděpodobně zjistíte, že jej musíte vyprazdňovat méně častěji než měnit tampony nebo vložky.

Zvláště ve slabých dnech menstruace mívám problém s tím, abych si vůbec vzpomněla, že mám kalíšek zavedený a je na čase jej vyčistit... Dny mé menstruace se tak "zkrátily" na cca 2-3 dny, kdy jej musím vylévat častěji, pak už o své menstruaci vlastně ani nevím... wink

 

Správně umístěný menstruační pohárek je tak pohodlný, že úplně zapomenete, že vůbec existuje. Může chvilku trvat než získáte praxi v tom, jak si jej zavést, než najdete vhodnou pozici a úhel. Když se to však jednou naučíte, budete překvapeny, jak jednoduché je jeho použití. Pohárek je nutné vyprázdňovat, vymývat nebo čistit ubrouskem každou čtvrtou až osmou hodinu podle toho, jak silná je Vaše menstruace. Tento proces není nijak „špinavý“ ani nepohodlný.

 

Jak se menstruační pohárek používá?

Naučit se zavádět a vytahovat menstruační pohárek vyžaduje čas. Ale když to zvládnete, budete překvapeny, jak to je jednoduché a efektivní. Dopřejte si dostatek času, zvolte si klidnou chvilku a nemějte strach.

Menstruační pohárek není sterilně balený. Před prvním použitím ho tedy na 5 min ponořte do vařící vody (můžete ho vysterilizovat i ve sterilizátoru na kojenecké lahve). Prosím ujistěte se, že jsou malé otvory pod horním okrajem průchodné.

 

Zavedení menstruačního pohárku:

Umyjte si ruce, navlhčete pohárek. Zaujměte příjemnou polohu (může to být vestoje, vsedě, v kleče či ve dřepu). Stiskněte strany pohárku k sobě a přeložte na čtvrtiny. Takto složený pohárek pevně uchopte mezi palec a ukazovák tak, aby zakulacená strana směřovala od

 

ruky. Uvolněte se. Volnou rukou rozevřete stydké pysky a zaveďte pohárek do pochvy. Mělo by to být docela rychle, aby se pohárek nerozvinul ještě než bude zcela zasunut.

Při zavádění je někdy cítit odpor poševního svalu. Zůstaňte maximálně uvolněná. Je nepravděpodobné, že by vaše pochva byla příliš těsná. Při zavádění se nechte vést přirozeným směrem své pochvy. Ta směřuje šikmo dozadu, směrem k zádům, ne nahoru k hlavě. Pohárek nemusíte zatlačovat silou. Usadí se u poševního vchodu, držen poševním svalem.

Po zavedení uchopte spodní konec pohárku (ne držátko určené k vytahování) a zatočte jím, abyste se přesvědčily, že se rozvinul. Pokud jím nelze otočit, zkuste to ještě jednou.

Pro některé ženy je držátko na vytahování moc dlouhé. Můžete ho totiž zkrátit podle vlastní potřeby. Odstřihněte nůžkami tolik, aby konec držátka byl skryt v pochvě. Správná délka je velice důležitá: příliš dlouhé držátko může pochvu bolestně podráždit. Pokud držátko z pochvy vyčuhuje, pohárek nebude těsnit, když se budete pohybovat. Pokud máte pocit, že vám pohárek vadí při sezení nebo chůzi, že příliš tlačí na poševní vchod, je možné, že musíte ještě kousek držátka odstranit. Držátko můžete odstřihnout úplně, pokud máte stoprocentní jistotu, že pohárek umíte vytáhnout z pochvy i bez držátka.

 

Vyjmutí menstruačního pohárku:

Umyjte si ruce. Zpočátku vyprazdňujte pohárek častěji. Tak často, jako jste měnila tampony či vložky. Časem zjistíte, jak rychle se plní a jak často jej musíte vyprazdňovat. V každém případě jej vyprázdněte 4x za 24 hodin.

Opatrně táhněte za držátko, až dosáhnete na spodní stěnu pohárku. Pokud jí nelze dosáhnout, zatlačte (břišními svaly). Jde to lépe v sedě, např. na záchodě, nebo v podřepu. Spodek pohárku lehce zmáčkněte, pohárek se uvolní – uslyšíte, jak se odsál. Táhněte lehce směrem dolů a nahněte pohárek lehce na stranu. Stiskněte na opačné straně a opět lehce táhněte. Pohárek musí být stále ve vertikální poloze, aby se tekutina nevylila. Vyprázdněte pohárek a očistěte ho pod tekoucí vodou. Pokud ho měníte v místě bez vody, můžete použít donesenou vodu v láhvi nebo jej vytřít ubrouskem a vymýt později, při dalším měnění.

Po ukončení menstruace pohárek sterilizujte (5 min. ve vařící vodě či ve sterilizátoru). Můžete použít i desinfekční roztok z lékárny. Pokud pohárek vyvařujete, dbejte na dostatek vody v hrnci, aby nedošlo k deformacím.

Dírky pod horním okrajem slouží k lehčímu odsátí při vyjímání. Dbejte na to, aby nebyly ucpané.

Pohárek uchovávejte v přiloženém bavlněném sáčku. Nepoužívejte sáčky z umělé hmoty či uzavřené nádoby.

Po čase může pohárek změnit barvu, což jeho použitelnost nemění.

Můj osobní tip:

Po několika cyklech může mít pohárek tendenci zbarvit se do zažloutlého či slabě hnědého odstínu. Ponořím ho na noc do roztoku soli na skvrny, pak vyvařím - a je opět jako nový! Takto jsem to udělala několikrát po sobě, zdá se, že mu to vůbec neublížilo, ale samozřejmě záleží na Vás, zda to tak zkusíte také wink

 

 


- zpět nahoru -

 

 

TOPlist