Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 23.07.2019 08:35:44

... (nejen) pro maminky s ekologickým myšlením

Praní a odstraňování skvrn

Praní a odstraňování skvrn

 

Platí zde samozřejmě vše, co se můžete dočíst v desateru péče o plenky. Jen se s Vámi chci ještě více podělit o své zkušenosti s praním plenek a odstraňováním skvrn nejen z nich.

 

Praní plenek

Plenky perte na 60°C. Lze prát i na 90°C (např. v šestinedělí), ale urychluje se tím jejich opotřebení.

Ani u novorozenců však praní na 90°C není nutností, můžete i v této době prát na 60°C a přidávat do každého praní čistící a desinfekční sůl na skrvrny - součást ekologického pracího programu firmy Ulrich nebo Permon B  firmy Missiva.

 

 
 

Používejte prací prostředky, které jsou šetrné jak k pokožce dítěte, tak k životnímu prostředí.

Něktré pračky nabízejí výběr z pracích programů tzv. dlouhých (pro bavlněné, silně špinavé prádlo) a krátkých (pro prádlo ze syntetických materiálů). "Dlouhý" program pere třeba i 2,5 h. Vždy jsem používala "krátký" program pro praní jemného prádla na 60 °C a přidávala jsem ještě jedno odstředění. Myslím si, že používání "dlouhého" programu je zbytečně energeticky náročné.

Na některých stránkách jsem našla doporučení plenky před samotným praním jednou vymáchat. pro odstranění hrubých nečistot. Pokud však pokakanou plenku před vhozením do skladovací nádoby vždycky promácháte a vyperete "z nejhoršího", je podle mne toto máchání navíc zbytečné.

 

 

Ostraňování skvrn

Nejodolnějšími skvrnami na plenkách jsou bezesporu fleky po žluté kojenecké "vaječince". Myslím, že je to vůbec jedno z nejlepších a nejodolnějších barviv, které znám Tyto skvrny jdou vyčistit daleko hůře, než fleky po stolici větších přikrmovaných dětí. Někdy zmizí až po opakovaném vyprání, ale můžete být klidní - zmizí.

Možná stojí za zamyšlení, zda je pro Vás opravdu nutné tyto skvrny "dočista dočista" odstranit. Připadá mi to totiž jako boj s větrnými mlýny, neboť malý kojenec někdy kadí téměř do každé plenky. Riziko znečistění je tedy velké a vynaložená snaha na odstranění fleků tomu zcela neúměrná...

Pokud se Vám přihodí taková nehoda, že se skvrna od kojenecké stolice objeví na oblečení (pravděpodobnost této nehody je při používání kalhotkových plenek nesrovnatelně menší, než při používání jednorázových plenek!), doporučuji Vám použít některý z níže uvedených postupů. Přátelsky Vám ale radím odprostit se od předsudků "co tomu řeknou sousedi, tchýně, kdokoli..." a žluté skvrny menšího rozsahu na plenkách prostě neřešit. Plenky jsou určené k tomu, aby sloužily a jejich neustálé bělení je tak trošku začarovaný kruh... Navíc jakmile Vaše dítě začnete přikrmovat, konzistence i barva stolice se mění a tyto nové fleky bývají méně odolné

 

Skvrny nejlépe odstraníte žlučovým mýdlem – aplikujete ho přímo na skvrny, necháte působit a vyperete. Nebo vlijte žlučové mýdlo přímo do pračky, aniž byste přidávali další prací prostředek. Výborné zkušenosti mám také s obyčejným mýdlem „s jelenem“ – skvrny před praním v pračce přeperu v ruce s pomocí tohoto mýdla, ještě jednou plenku mýdlem pomažu, nechám působit a vyperu.

 

U silně znečistěných plen posypte namočenou plenu solí na skvrny (firmy Ulrich) nebo Permonem B  (Missiva), plenu stočte a nechte působit (nejlépe přes noc, min. však 2 hodiny).

Osvědčil se mi také tento postup - pokud se objevila nějaká hodně znečištěná plenka, namočila jsem ji do roztoku soli na skvrny nebo Permonu B a nechala ji v něm až do dalšího praní. Někdy se mi během těchto 2-3 dnů plenek sešlo víc, někdy méně. Roztok připravíte přidáním 1-2 polévkových lžic do takového množství vody, aby byly bělené plenky ve vodě ponořeny.

 

Ať už čistíte skvrnu na oblečení nebo na plence, důležité je flek přeprat co nejdříve a nejprve ve studené vodě!!! Zkusit ho vyčistit nejprve mýdlem na praní nebo žlučovým mýdlem a v případě neúspěchu použít sůl na skvrny. U oblečení doporučuji otestovat jeho stálobarevnost a čistit takto jen oblečení světlé barvy, aby Vám sůl na látce neudělala světlejší skvrny - u kvalitního materiálu by se Vám to ale stát nemělo.

 

Výborným a zcela finančně nenáročným pomocníkem při zdolávání skvrn je slunce!!! Při sušení prádla na slunci Vám postupně a zcela bezbolestně zmizí převážná část fleků a flíčků...

 

 

- zpět nahoru -

TOPlist