DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 23.07.2019 08:35:44

... (nejen) pro maminky s ekologickým myšlením

O látkových vložkách

O látkových menstruačních vložkách



Návrat k látkovým vložkám se sice může zdát pošetilým, ale je to svým způsobem návrat k zdraví a pohodlí.

Pokud Vám jen samotná skutečnost, že byste po sobě měly prát menstruační vložky, příjde nechutná a padlá na hlavu, zadržte a zkuste chvíli přemýšlet.

PROČ používat pratelné vložky, když si můžete koupit jednorázové vložky, které jsou dnes štíhlé, parfémované, okřídlené?

PROTOŽE jsou také neprodyšné a umělé. Absorbční látky, které jsou jejich běžnou součástí, nenasávají jen menstruační krev, ale odebírají i vlhkost z pokožky a sliznice. Tím se narušuje její přirozená obranyschopnost a zvyšuje náchylnost k infekcím, nemluvě o tom, že naše nejintimnější místa přicházejí do kontaktu s nežádoucími chemickými látkami. Je to na pováženou, protože poševní sliznice je velmi propustná.

 

 

Používání pratelných menstruačních vložek je komfortní a jednoduché. Pokud se odhodláte je vyzkoušet, jejich pohodlí, měkkost, hebkost, prodyšnost i nastavitelná savost Vás velmi brzy "dostane". Určitě je rády využijete zejména „na doma“ a na noc.

Látkové menstruační vložky jsou také více než vhodné v období šestinedělí - zvláště pokud absolvujete šití. Nenajdete příjemnější řešení, než prodyšnost a hebkost bavlny - bavlna si totiž daleko lépe „rozumí“ s hojícími se rodidly.

Moderní látkové vložky mají křidélka, která se pod kalhotkami zapínají na druk, a jsou vysoce savé. Některé vložky z nabídky mají všitou nepropustnou vrstu, některé ne. Nepropustná vrstva Vám může dopřát jakousi "jistotu", ale pokud nemáte extrémně silnou menstruaci, nemusíte se bát, že bavlněná vložka bez nepropustné vrstvy proteče. Je skutečně mnohem savější než většina jednorázových vložek.  Navíc mají vložky bez nepropustné vrstvy výhodu maximální prodyšnosti.

Výrobky různých firem mají různé systémy a způsoby zvyšování či snižování absorpční kapacity a objemu vložek. U každého výrobku jsou tedy tyto postupy uvedeny.

 

Praní a údržba pratelných vložek

Po použití vložku ručně vymáchejte ve studené vodě. Skladovat je můžete v uzavřené nádobě nasucho. Osvědčilo se mi také namáčení do roztoku soli na skvrny - vložky pak dáte do pračky v podstatě čisté. Navíc sůl na skvrny působí desinfekčně. Vložky můžete prát s ostatním prádlem na 60°C, můžete i vyvářet, ale není to nutné.

 

Kolik vložek budete potřebovat?

Záleží na tom, jak moc je chcete používat a jak často perete. Maminky na mateřské, které pravidelně perou dětem pleny, nebudou mít zřejmě žádný problém a vystačí si s 10 až 15 kusy. Ženy, které tak často neperou, budou možná potřebovat více kusů. V kombinaci s menstruačním pohárkem Vám bude možná stačit jen několik vložek (např. na noc nebo na silnější počáteční menstruaci). Vložky můžete také přepírat každý den ručně a až po skončení menstruace přeprat "na čisto" v pračce. Záleží na Vás.

 

V porovnání s běžnými menstruačními pomůckami mají látkové vložky hned několik výhod:

  • jsou zdravější
    Na rozdíl od běžných menstruačních vložek a tamponů neobsahují absorpční, deodorační a bělící přísady, které mohou narušit vaginální prostředí.

  • jsou ekologičtější
    Lze je používat opakovaně, a tím jsou šetrnější k životnímu prostředí. Každá žena za svůj život použije asi patnáct až dvacet tisíc kusů vložek nebo tamponů. Jejich umělohmotné části se nerozloží přirozenou cestou a zvětšují už tak obrovské množství odpadu na skládkách.

  • jsou ekonomičtější
    Do vložek a tamponů ženy investují nemalé finanční prostředky. Náklady na látkové vložky se vrátí průměrně za přibližně 8 měsíců jeho používání. A pak
    vlastně jen šetříte.